fiber dosemeDaha önce İBB’nin teknoloji dünyamızdan alıp götürdükleri konusunda bir yazı yazmıştım.

TELKODER, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), internet ve telefon hizmetleri sunan tüm şirketlerin fiber kablo döşeme (geçiş hakkı) izinlerini, metro, metrobüs ve füniküler güzergahları için feshettiğini ve izinlerin 2017 yılında yenilenmeyeceğini açıkladığını duyurdu. Bu durumun milyonlarca kullanıcıya hizmet veren haberleşme şirketlerinin hizmetlerinde ilgili bölgelerde aksaklıklar yaşanabileceği ve çok sayıda İstanbullu’nun etkilenebileceğine dikkat çekildi. TELKODER, İstanbul’un haberleşme altyapısına önemli zararlar verecek bu olumsuz duruma karşı tepkisini yaptığı açıklama ile gösterdi. İBB tarafından kurulan İSTTELKOM aracılığıyla oluşturulmak istenen tekelci yapının hükümet program ve hedefleri ile yasal düzenlemelere aykırı olduğunu dile getiren TELKODER, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, BTK ve Rekabet Kurumu’nun bu duruma ivedi el koyarak, çözüme kavuşturması gerektiğini vurguladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), internet ve telefon hizmetleri sunan şirketlerin fiber altyapı için geçiş hakkı izinlerini metro, metrobüs ve füniküler güzergahları kapsamında 31.12.2016 tarihi itibariyle feshettiğini ve 2017 yılı için bu izinlerin yenilenmeyeceğini açıkladı. Çok sayıda şirket tarafından çekilen kablo ve ekipmanların toplanması ve boş olarak teslimini isteyen İBB, ekipmanların toplanmasının mümkün olmaması halinde ise önemli yatırımlarla yapılan altyapı unsurlarının belediyeye devredilmesini talep etti.

Alınan bu kararın yanısıra son dönemlerde İBB yetkililerinin, TELKODER üyesi işletmecilere elektronik haberleşme altyapı hizmetlerini İBB tarafından kurulmuş olan İstanbul Elektronik Haberleşme ve Altyapı Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş.’den (İSTTELKOM) alınmasına yönelik beyanları da olduğunu belirten TELKODER, bu şirketin şehirdeki altyapının tek elden yönetilmesini hedefleyen bir anlayışa sahip olduğunu dile getirdi.

TELKODER, üye şirketlerden geri alınmak istenen metro, füniküler geçiş haklarının İBB tarafından İSTTELKOM’a tahsis edileceğini tahmin ettiklerini belirterek, bu girişimin gelecekte diğer güzergahlarda da uygulanmak isteneceğini ve bu yolla İstanbul’da bulunan elektronik haberleşme altyapısının zarar görerek telekomünikasyon sektörünün geleceğinde büyük sorunlar yaşatacağını açıkladı.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak “İBB tarafından İSTTELKOM aracılığı ile İstanbul’da yapılan olumsuz ve kanun dışı hamleler Türkiye için çok kritik olan haberleşme sektörü için önemli zararlar doğuracaktır. Belediyelerin ve onlara bağlı şirketlerin gelir yaratmak için sektörü ve sektörde uzun yıllardır yatırım yapmış şirketleri hiçe sayarak hareket etmelerinin kabul edilir bir yanı yoktur. Bu yönde atılan adımlar ve oluşturulmak istenen pazar yapısı hükümet program ve hedefleri ile yasal düzenlemelere uygun değildir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, BTK ve Rekabet Kurumu, ivedilikle bu uygulamaya müdahale etmeli ve İBB tarafından İstanbul’un elektronik haberleşme altyapısına yapılan bu olumsuz müdahaleleri önlemelidirler. Tüm dünyada yerel yönetimler, yatırımcıların fiber altyapı kurmalarına destek olmaktadır. Türkiye’de de belediyeler fiber altyapı kurulumunun kendi bölgelerine sağlayacağı değeri anlayıp, bu konuda çıkarılan kanun ve yönetmeliklerin uygulanmasına ön ayak olmalıdır. Bu vesileyle geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıkladığımız Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ve TELKODER üyesi operatörlerin bir araya gelerek bir Ortak Altyapı Şirketi kurma girişiminin ne kadar isabetli bir karar olduğu anlaşılmaktadır” dedi.