2012 Londra Olimpiyatlarında kullanılacak olan yüz tanıma teknolojisi Londra’da son günlerde cereyan eden olaylarda adeta test ediliyor. Yetkililer, Scotland Yard (Londra Metropolitan Polis Departmanı)’ın yeni güncellenen yüz eşleştirme programı sayesinde şüphelilerin fotoğrafları ile platformu besleyerek kendilerine veri bankası oluşturuyorlar.

Polisin kullandığı yüz tanıma teknolojisi, kişinin burnu ile gözleri, dudakları ve diğer yüz organları arasındaki uzaklıkları ölçerek insan yüzüne adeta harita metod defteri gibi davranıyor.
Ancak polis kaynakları ağırlıklı olarak çevredeki güvenlik kameralarından elde edilen fotoğraflar, polis helikopterleri tarafından çekilen kareler ya da sivil halk tarafından çekilen fotoğraflar kanalı ile besleniyor. Başbakan David Cameron, olimpiyatlardan 1 yıl öncesinde yaşanan olaylardan son derece mutsuz olduklarını belirtti.
Başbakan saldırganların haberleşmelerini kesmek amaçlı geçici olarak cep telefonu mesajlaşmalarını engellediklerini belirtti. Uzmanlar, teknolojinin daha önce yalnızca büyük suçlar işleyenleri tespit etmekte kullanıldığının ve bunun çok daha ucuz bir yöntem olduğunun altını çizdi. Yeni programın eskisinden çok daha iyi çalışarak fotoğraf makinaları, cep telefonları, pasaport ya da internetten sağlanan yüksek kalitedeki ve yüzü direkt detaylı veren görüntüler sunarak işi kolaylaştırdığı belirtildi.
Polis departmanı, suçluları yakalamak için teknolojiyi son hızda kullanmaya devam ediyor. Son olarak Flickr’da da saldırganlara ait pek çok fotoğraf ve video paylaşımı yapıldığı ve şimdiden 400 bin hit alındığı belirtildi.
Ayrıca şehrin belirli noktalarına Digi-Van adı verilen cihazlar yerleştirilerek, halkın, şüphelilerin resimlerini dijital bir ekranda görerek suçluların yakalanmasına katkı sağlaması bekleniyor.