İnterneti ayılar yedi

A.B.D.’nin Idaho eyaletinde internet hızı yerlerde. Biz bugün saniyede 1 mb’lerden bahsederken adamlar 318kb civarındalar yani bizim üçte birimiz civarında. Idaho kırsal bir eyalet ve halkı da hızlı internet altyapısının döşenmesini sağlayacak mali güçte ya da fikri bilinçte değil. Belki de ihtiyaçları bile yok aslında.

Ancak durumun içler acısı olmasının yanı sıra konuyu trajikomikleştiren bir durum da söz konusu. İnternetin sık sık bozulması, bağlantı kopmaları ve iyileştirmenin yapılamamasının en önemli sebebi ayılar. Evet, bildiğimiz hayvan olan ayılar. Bizim sokaklardaki gibi değiller en azından, bilinçli olarak zarar vermiyorlar ama neticede bir zarar var ortada, ortak olan. Ayıların internet kulelerini yıkması, hasar yaratmasının sonucu olarak verilen zararın giderilmesi de oldukça uzun zaman alıyor çünkü burası New York ya da Chicago değil, pek çoğunuzun adını bile duymamış olabileceği bir kuzey eyaleti.

Ülkenin en hızlı bağlantı hızı ise yüzölçümü olarak en küçük eyalet olan Rhode Island’a ait, saniyede 894 kb. Boston’ın Andover şehri ise en hızlı internet bağlantısına sahip şehir ünvanını elinde bulunduruyor. Amerika dünya sıralamasında internet hızı açısında 25. olurken dünyanın pek çok ülkesinden geri sıralarda bulunuyor olması oldukça şaşırtıcı.