iPad hepsinden fazla internete sokuyor

Samsung Galaxy Tab, Motorola Xoom, Blackberry Playbook, Asus Eee Pad gibi rakip firmaların tablet ürünleriyle sektöre iddialı girişlerine rağmen, Apple iPad Amerika’nın tablet internet trafiğinin yüzde 97’sine hakim durumda. com.Score’un araştırmasına göre, Android tabanlı tabletler pazardaki tablet trafiğinin yüzde 0.6’sını içerirken, Playbook gibi diğer tabletler yüzde 0.1’ini oluşturuyor.

Apple geçen çeyrekte 4,69 milyon iPad satışı yaptığını açıklarken, Genel Müdür Yardımcısı Tim Cook, durumun şimdiye kadarki en büyük birikmiş iş hacmi olduğunu açıkladı. HP Touchpad gibi gelecek nesil tabletler ve dört gözle beklenen Windows-8 tabanlı tabletlerin Apple’ın tablet kategorisindeki egemenliğini yıkıp yıkamayacağı tartışılıyor.

Akıllı telefon kategorisinde ise farklı bir tablo gözleniyor. Android cihazlar tüm mobil trafiğinin yüzde 54’ünü kapsarken, iPhone yüzde 36, diğer akıllı telefonlarsa yüzde 10’unu oluşturuyor.

com.Score’un araştırmasından elde edilen bir diğer veri ise tablet çılgınlığı tüm dünyayı sarmış durumda. iPad, 13 ülkede tabletten trafiğinin yüzde 89’una sahipken, teknoloji devi Japonya’daki tabletlerin tamamı iPad’lerden oluşuyor.