iPhone beni Dragon Dictation ile anlıyor

iPhone üstünde sesli komutlar alan yazılımlar şimdiye kadar hep yabancı dillerde karşımıza çıkıyordu. Bütün dünya iPhone’un Siri isimli kızıyla yapılan konuşmaları anlatırken biz ona bir komut verebilmek için göbeğimizi çatlatıp ağzımızı eğe büke komik durumlara düşüyorduk. Açıkçası maymun oluyorduk.

Bundan haftalar önce piyasaya Dragfon Dictation isimli bir yazılım çıkacağı bilgisi geldi. Bu yazılım bizim dediklerimizi anlayarak bunları yazıya dökecekti. Gerçekten çok fazla ihtiyacımız olan bu özelliğe temkinli bir iyimserlikle yaklaştık. Çünkü bizim dediklerimizi ne kadar İngilizce ne kadar Türkçe anlayacaktı…

Bu yüzden programı sistemde görmeden kesinlikle iyi ya da kötü yazmamaya karar verdim. Birkaç gündür beklediğim ve takip ettiğim yazılım en sonunda bugün dağıtıma girdi. Ücretsiz olan bu yazılımı indirdim ve denemele başladım. Arayüzü çok basit: Önce önünüze bir kayıt düğmesi çıkıyor. Bu kayıt düğmesine bastığınız andan itibaren konuşuyorsunuz. Konuştuklarınızı siz “bitti” tuşuna basana kadar kaydediyor. Sonra ekranda önünüze getiriyor. Bu noktada ister bunu düzeltiyor, ister yeni bir kayıt yapıyor isterseniz bunu paylaşacağınız yerleri seçiyorsunuz.

Facebook, Twitter ve elektronik posta gibi birçok seçeneği işaretlediğinizde yazdıklarınızı o ortama atıyor.Henüz fiziksel limitlerinin ne olduğunu anlayacak kadar açık tutmadım. Ama şimdilik bir sayfa dolusu yazıyı eksiksiz bir biçimde bana gönderdiğini anlamış durumdayım.

Yazılım mükemmel ötesi değil. Özellikle benim gibi hızlı konuşanların söylediklerinde sorun çıkacak. Ama şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim, şimdiye kadar kullandığım birçok sesi yazıya dönüştürme yazılımı arasında yeri bir numara! Ağzınızdan çıkan sesleri harflere dönüştürmeye çalışmak yerine içinde tuttuğu kelimelerle eşleştiriyor, bunu da iyi yapıyor. Böylece karşınıza en azından bir metin çıkıyor. Çıkan kelimelerin doğruluk ya da yanlışlığıyla ilgili biraz bilgi sahibi olduğunuzda daha iyi ve tane tane okuma alışkanlığı da kazanıyorsunuz. Bu anlamda programın algoritmasına çok iyi bir puan vermek gerekiyor.

Aslında yazılımın en önemli yönlerinden biri oldukça hızlı cevap vermesi. Konuşmanızı bitirir bitirmez yazıyı önünüzde görmek, insanı her şeyin ötesinde mutlu ediyor. Bu arada Dragon Search isimli yazılımı da indirirseniz aklınıza o anda takılan bir konuyu yine sesle internet üstünden aratabilirsiniz.

Nerelerde kullanacaksınız sorusunun cevabı aslında size kalmış. Ama ben size şunları önerebilirim:

  1. Televizyonda konuşulanları yazıya çevirmekte…
  2. Benim gibi gazeteciyseniz röportajı yazıya çevirmekte
  3. Eğer benim kadar kafanız dağılmaya yatkınsa not almakta ve bunları kendinize maillemekte
  4. Yolda Facebooktan biriyle kavga etmek istiyorsanız trafikte
  5. Kim kalkacak bilgisayara gidecek şimdi zaten parmaklar da dolma gibi nasıl yazacağım diyorsanız her yerde
  6. Roman veya hikaye yazmakta