Site icon T K N L J

İşte son on yılda cep telefonu satışlarının değişimi

Türkiye’de en önemli polemik konularından biridir cep telefonu satış rakamları. Biz genelde bu rakamları sorduğumuzda hemen hiçbir cep telefonu üretici, ihracatçı veya satıcısı bize bunları vermez. Ama bu verilerin bize sunulmaması bunların bir yerlerden bulunamayacağı anlamına gelmiyor. Daha önce 15 Temmuz 2016’da sosyal medyanın nasım kullanıldığını anlattığım yazıda kaynak olarak kullandığım StatCounter değişik istatistikler veriyor. Ben cep telefonu kullanım istatistiklerini oradan aldım.

Bu kurum bu istatistikleri nasıl ediniyor, hangi araçları kullanıyor bilmiyorum. Türkiye verilerinin güvenilir olup olmadıklarını da bilmiyorum ama bildiğim birkaç dünya ülkesinin verileri açık kaynaklarda sunulanlarla paralel gidiyor. Yani dünyada yalan söylemeyip Türkiye’de yalan söylediklerini düşünmek çok saçma… Dünya, kıtalar ve ülkeler özelinde en uç marka telefonlara kadar yüzdesel olarak satış rakamları bu site tarafından veriliyor. Ben de buradan sizler için birkaç veri çıkardım.

İlk veri seti 2010-2019 yılları arasında Türkiye’de satılan markaları incelememizi sağladı. 2010 yılının başında Türkiye’nin lideri Nokia imiş. 2010 yılında yüzde 67 olan pazar payı 2019 yılında yüzde 0,62’ye düşmüş. 2013 yılında Nokia piyasadan öylesine silinmiş ki üstüne bir değil iki ayrı şirket çıkmış: Samsung ve Apple.

2012 yılında yüzde 28 pazar payına sahip Samsung 2013 yılında yüzde 45 bandına gelmiş. 2019 yılında yüzde 53’e gelmiş ama genelde 2012 yılında yaptığı zıplamayla karşılaştırıldığında yatay bir seyir izlemiş.

Apple Türkiye’de hep düz bir çizgide yer almış. En fazla yüzde 19 olmuş en az yüzde 16. Çıkardığı sese bakıldığında daha fazla satıyormuş izlenimi uyandırsa da çok belli bir kullanıcı kitlesi olduğu çok bariz.

Son yıllara baktığımızda en dikkat çekici oranı Huawei’de görüyoruz. Bir yıl içinde neredeyse iki kat büyüyüp yüzde 4,5’tan 9’a çıkmayı başarmış. Bir anda üçüncü büyük cihaz haline dönüşmüş.

Dördüncü sırada ise yüzde 5 civarı ile General Mobile var. Ne yazık ki Türk üreticileri verdikleri imaj kadar iyi değiller sıralamada. Vestel yüzde 1,89, Casper 1,17… Turkcell ve Vodafone markalı telefonların toplamı da hemen hemen yüzde 1 yapıyor. Vestel 10 sene içinde en fazla yüzde 1,95 olmuş.

2019 verilerini detaylı incelemek isteyenler için…

Gelelim dünya verilerine…

 

Dünyada yine 2010 yılındaki Nokia satışının ardından 2014 yılında Samsung Türkiye’de olduğu gibi bir patlama yarattı. O tarihten bu yana Samsung hep yüzde 30’lar seviyesinde satış oranlarına sahip.

Sonrasında Apple geliyor. 2010 yılında yüzde 28 olan şirket telefonları yüzde 19 seviyelerini görmüş olsa da tekrar yüzde 22,6 bandını yakaladı. Ama genelde dünyada kendi yerini bulmuş düz bir çizgide gittiğini söylemek mümkün.

Dünya kullanımıyla Türkiye kullanımının paralelliği burada da kendini belli edio ve üçüncü sırada Trump’ın kıl olduğu Huawei var. Arkasından da tabi ki Çin’de yaptığı satışların gücüyle gelen Xiaomi var. Yüzde 8 elbette çok büyük bir oran. Ama Türkiye’de, Amerika ve Avrupa’da öyle aman aman satılmadığını düşünecek olursak Çin pazarının dünyayı nasıl etkileyebileceğini anlayabiliriz.

Türkiye’de yüzde 5 seviyesinde satan General Mobile’ın koca dünyada yüzde 0,41 seviyesinde olması da bizim pazarın hiç de fena olmadığını gösteriyor. Yani Türkiye’de yüzde 40 satan bir telefon dünyada yüzde 3 seviyesine çıkabilir bir bakış açısıyla…

Xiaomi Asya’da üçüncü sırada. Cep telefonlarının üretildiği yerde Apple ikinci sırada ve birinci sırada elbette Samsung var. General Mobile bu bölgede yüzde 0,76 gözüküyor.

Avrupa’ya baktığımızda ilginç olan Türkiye’de satılan Nokia’nın doğduğu alanda o kadar çok satılmıyor olması. Bu bölgede 2014 yılına kadar en çok satan telefon Apple gözüküyor ama o tarihte bayrağı Samsung almış. Üçüncü sırada ise dünyadaki en yüksek oranlarından biri yakalamış olan Huawei var yüzde 17,7 ile. Huawei’ye en yakın olan yüzde 3 ile LG… arada öylesine devasa bir fark var yani…

Kuzey Amerika pazarı çok komik bir yer. 2010 yılında yüzde 48 Apple, yüzde 36 Blackberry ile kendi yağında kavruluyormuş. Sonra… Sonra sadece Blackberry ortadan kalkmış hepinizin hatırlayacağı gibi. Apple hep yüzde 48-50 bandında kalmış.  Şu anda yüzde 50 civarı Apple varken samsung ancak yüzde 28 oranında kalmış. Çok tutucu bir müşteri kitlesi olduğunu nereden anlıyoruz? Dünyada deli gibi satın alınan ve üçüncü sırayı hemen hiç bırakmayan Huawei, sırasıyla LG ve Motorola’nın ardından beşinci sırada.

Güney Amerika’da Samsung çok açık arayla birinci sırada. Ama buradaki sürpriz ikinci sırada Motorola’nın olması. Üçüncü sırada ise Apple var tüm dünyanın aksine. Huawei ise yüzde 10’luk Apple’a yakın bir oranda dödüncü sırada Trump’a nazire yaparcasına.

Bu hikayeden alınacak ders:

İyi telefon yapan hemen satıyor ve yukarı çıkıyor, kötü telefon yapan hemen sopayı yiyip ligden düşüyor.

Meslektaşlarımızın kutu açılışı videoları, cafcaflı reklamlar ve yüksek öncelikli basın bültenleri ne kadar gaz verirse versin 10 yıllık satışlara baktığınızda gerçekten iyi telefonlar markaları yukarı çekiyor, kötüler aşağı doğru indiriyor.

Bu tablolarda yüksek özellikli pahalı telefonların yeri yok. Nereden mi biliyorum? Çünkü patlayan ve piyasadan çekilen bir tam seri telefon Samsung’u dünyanın hemen hiçbir yerinde etkilememiş. Dolayısıyla ucuz telefon serileri çıkaran markaların dünyada satış gücüne nasıl sahip olduklarını görebiliriz.

Dünyada insanların bu kadar değişik markayı bu kadar değişik sıralamayla alması, cep telefonu kullanımı ve satışının aslında somut olmayan faktörlerle yapıldığını anlayabiliriz. Yani cep telefonu dediğimiz şey bölgesel bir gazla satılıyor.

 

Exit mobile version