Site icon T K N L J

Kadınlar için internete pazar kuruluyor

SANALPAZAR-LOGOHer geçen gün daha fazla ilgi gören e-ticaret, gerçek ticaret yoluyla piyasaya nüfuz edemeyen üreticilere yeni olanaklar sağlıyor. E-ticaret, büyük yatırım ve pazarlama maliyetleri gerektiren reel ticaretin aksine, küçük üreticiye düşük maliyetli yöntemlerle ürünlerini pazarlama fırsatı veriyor.

Küçük ölçekli üretim söz konusu olduğunda oldukça göz ardı edilen bir kesim de ev hanımları. Ev şartlarında ve tümüyle el emeğine dayalı üretim yapan ev hanımları, ürünlerini pazarlama konusunda birçok zorlukla yüz yüze geliyor. Sanal ortamda online ticaret ise en büyük engel olan yatırım ve pazarlama maliyetlerini ortadan kaldırarak ev hanımlarının, üretimlerini katma değerli ürünler haline getirmelerini sağlıyor. Ev hanımları “pazaryeri” tipi e-ticaret modeli sayesinde ürünlerini pazarlama olanağına kavuşuyor. Ev hanımlarının evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşyalar gibi ürünler internet üzerinden kolayca alıcı buluyor.

Evlerinde gerçekleştirdikleri üretimi e-ticaret yoluyla pazarlamayı tercih eden ev hanımlarının bir diğer avantajı ise vergi muafiyeti. Üretimi evde üretilen ürünler, Gelir Vergisi Kanunu’nun 9’uncu maddesi uyarınca, el emeğiyle üretilmek ve bireysel tüketiciye satılmak koşuluyla Gelir Vergisi’nden muaf tutuluyor. Böylece büyük markalarla rekabette dezavantajlı konumda olan ev hanımları, düşük maliyetli pazarlamanın yanı sıra vergi avantajına da sahip olarak piyasada daha güçlü bir konum sağlıyor.

İnternetin lider e-ticaret sitelerinden biri olan Sanalpazar.com’un genel müdürü Cem Kesici, “E-ticaret, ev hanımlarına teknolojik imkanlardan bağımsız ve tamamen el emeği olarak ürettikleri ürünlerini, internet üzerinden satma olanağı sağlıyor. Böylece ev hanımlarına kazanç kapısı açılırken, ürünleri de katma değer kazanıyor” diye konuştu.

Exit mobile version