“Kağıt kokusu olmadan gazete okumaktan aynı tadı alamıyorum” diyen insanların sayısı belli ki her geçen gün biraz daha azalıyor. Aralarında Wall Street Journal ve The Times’ın da bulunduğu birçok yayın dijital sayılarına daha çok önem vermeye başladı. Özellikle tablet ve e-reader’ların yaygınlaşmasıyla beraber yayıncı kurumlar bakış açılarını değiştirmeye başladılar.

İnternet siteleri bir yana, tablet ve e-reader için yapılan özel sürümler, toplam dağılımın %14.6’sını oluşturuyor. Bunda elbette sadece 3 ayda Amerikan nüfusunun %10 kesiminin tabletlenmesinin de etkisi var. Kağıt üzerinde yayınlanan dergiler ve gazeteler geçtiğimiz altı ay içerisinde ciddi düşüş sergiledi. Kullanım alışkanlıklarımız, belli ki faydalandığımız medyaları da değişmeye zorluyor.

Haftalık yayınlarda basılı sayıların satışı %6.7 azalırken Wall Street Journal yarım milyonun üzerinde dijital aboneye sahip bir hal aldı. Bu da toplam abonelerinin %25’ine tekabül ediyor. The Times’ın ise basılı aboneleri 780 binken, dijital aboneleri 800 bin barajını aşmış gibi gözüküyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.