Kamudan bilişime 14 yılda 34,6 milyar TL

Kamunun bilişim alımları bence bilişim dünyasının en önemli konularından biri. Kamu ve bilgi iletişim teknolojileri raporu her sene düzenli olarak Bilgi Toplumu Dairesi tarafından hazırlanıyor. BiT yatırımları 2002 yılından bu yana takip ediliyor ve harcanan bu para, Türkiye’nin bilişim alanında ilerlemesi, Türk şirketlerinin satış yapması için çok önemli bir kaynak…

toplam-bit-harcamalari

2002 yılında bu yana yapılan harcamalar, 2016 rakamlarına getirilerek dökülüyor bu raporda. Bu harcamaların sizin için toplamını çıkardım. Tamı tamına 34 milyar 607 milyon TL yapıyor. Harcamaların artışını yukarıdaki tablodan göreilirsiniz. Bu arada durağan bir seyir izleyen harcamaların 2010 yılından sonra artmasını sağlayan şey, eğitim için yapılan harcamalar…

2016-bit-harcamalari

2016 yılında yapılan harcamalara bakıldığında Mili Eğitim Bakanlığı için harcanan paranın diğeleri önünde ne kadar fazla olduğunu görebilirsiniz. Yapılan harcamaların toplamı neredeyse Fatih Projesi toplamı kadar bile değil. Ancak diğer taraftan baktığımızda MEB”i takip eden kurum Emniyet Genel Müdürlüğü… Öyle ki ilk 10 proje içinde 4 adet EGM projesi bulunuyor.

egitim-artis

2002 yılından bu yana üç ana sektörün; haberleşme, sağlık ve eğitimin gelişimini sizler için çıkardım. Görebileceğiniz üzere Milli Eğitim müthiş bir zıplamayla kamu alımlarının yıldızı haline geliyor.

Beni rahatsız eden şey şu: FATİH projesi gerçekten de yürümeyen bir proje. Öğretmenlerle konuştum hemen hiçbiri tabletlerini yanında taşımıyor, hatta evde koydukları yeri hatırlamayanlar var aralarında. Öğrenciler tabletlerden kesinlikle memnun değil. Tabletler için üretiliş dersler yok. Bunun ihalesinin ne kadar acaip süreçlerden geçerek tamamlandı bu siteyi okursanız farkına varırsınız. Tabletmeri okulda internete sokacak doğru dürüst bir internetimiz bile yok. Sene olmuş 2016, hala akıllı tahtaların yerleştirilmediği yüzlerce sınıf var.

Ama en acayibi… Bundan neredeyse 4 sene önce ihalesi yapılmış tabletleri, bu zamana kıyasla taş devrinden kayma tabletleri hala kullanmaya çalışıyoruz içine içerik dahi giremeden.

bitin-tum-yatirimlara-orani

Peki bilişim şatırımları normal yatırımların ne kadarını oluşturuyor? Sizin için bu tabloyu ucundan tutup getirdim. BU ülke büyümek için yol yapıyor, köprü yapıyor, ev yapıyor ve silah alıyor. Bu kadar artmasına rağmen bilişim yatırımları yüzde 10 bile olmamış ülkemizde… Yüzde 8’e yaklaşmış onu bile görememişiz…

Eğer başbakan veya onun görevlendireceği birisi bilişimle kalkınacağımızı, devletin geleceği, mesela 2023 hedeflerini bilişimle yakalayacağını söylerse… Lütfen ona bu yazıyı ve grafiklerini gösterin.

Bu rapor beni her sene üzer. Bu sene bir ayrı üzdü…