1446448991_1__2_Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın iştiraki olan STM, 30-31 Ekim 2015 tarihlerinde ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’na (ISC Turkey 2015) katıldı. Konferansın “Siber Güvenlikte Yerli Çözümler” başlıklı panelinde bir konuşma yapan STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut, 2015 yılı içinde dünya genelinde yapılan siber güvenlik harcamalarının 76,9 milyar ABD Dolarına ulaşacağını ve harcamaların yıllık artış hızının yüzde 8,2 olduğunu söyledi. Korkut, “Siber güvenlikte, geleneksel tedbirler yanında, bulutun ve mobil ortamın güvenliğini sağlayacak çözümlere, tehditleri uygulama seviyesinde tespit edip önleyecek yeni nesil güvenlik duvarlarına ve büyük veri teknolojileri destekli veri analitiği yöntemlerini kullanan karar destek uygulamalarına ihtiyaç var. Bu tür yenilikçi çözümlerin önümüzdeki üç yıl içinde 15-20 milyar ABD Dolarlık bir pazar payı elde edeceği tahmin ediliyor” dedi.

Bunlar işin kitabi yönleri. Peki biz ne yapıyoruz? Sürekli cari açıktan bahsedip telefonlara ek vergi getirmeyi planlıyor, kendi İsveç arabamızı üretmeye çalışıyoruz.

Peki en kolay yapabileceğimiz şeyde, yazılımda neredeyiz? Sürekli olarak yurt dışından koruma korunma ürünü alıyoruz. Hayır bunu yapmıyoruz diyebilecek mi kimse? Dünyada 80 milyar dolara ulaşmış sektörde Türkiye ne durumda? STM Genel Müdürü bu konuya değinmemiş. Bizim devlet ve savunma kuruluşları da dahil olmak üzere güvenlik yazılımlarımızı nereden alıyoruz? İsrail, Rusya ve ABD değil mi? Aynı tank ve tüfeklerimizi, uçak ve gemilerimizi aldığımız gibi…

Bilgi güvenliği derneği bu konuda konferanslar dışında ne yapıyor? Bilemiyorum belki gizli çalışıyor ve basından gizli gizli kendi uygulamalaramızı geliştiriyordur. Küçük bir ihtimal.

Yabancı bilgi güvenliği firmaları on numara insanlar olabilir. Ama bir antivirüs yazılımı yüklediğimizde bilgisayarımızın içindeki her dosyayı dibine kadar soruşturduğunu, okuduğunu, yazılımların beğendiğine yetki verip beğenmediklerini yavaşlattığını unutmamak lazım.

Bence konferans değil somut iş yapmak lazım. “Biz kendi yazılımımızı yaptık” haberini yazmayı dört gözle bekliyorum.

Ama öyle kamuflajlı filan değil… Türk yazılımı…

 

1 Yorum

 1. Merhaba,
  Güvenlik alanında o kadar da geride değiliz.
  Comodo Amerika’da Melih Abdulhayoğlu tarafından kurulmuş. Türkiye’de arge merkezleri de var.
  Zemana Türkiye’den çıkmış dünyanın en iyi güvenlik yazılımlarından birini geliştiriyor. Sezgisel koruma sağlıyor. Bir veritabanından virüs mü diye bakmak yerine programları izleyip şüpheli işlem yapıp yapmadığına bakıyor. Zemana Antilogger çıktıktan sonra diğer antivürüs programlarına sezgisel koruma eklenmeye başlandı. Türkiye’de ve Avrupa’da ofisleri var.
  Netsparker, Ferruh Mavituna tarafından geliştirilmeye başlanan bir güvenlik yazılımı. Web güvenlik tarayıcısı. Dünya’da ilk, sonradan benzeri çıkmadıysa tek de. Son kullanıcıya hitap etmiyor, internet siteleri/yazılımları için. Ferruh Mavituna Türkiye’deydi ancak İngiltere’ye gittikten sonra kurdu firmayı. İngiltere ve Amerika’da ofisleri var.
  Bu saydıklarım dünya çapında başarılı olan benim bildiğim firmalar. Ufak tefek de birçok vardır eminim.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.