Kapını kapat ama kilitleme

CHP Milletvekili Tanrıkulu, internete TC kimlik numarasıyla girilmesinin zorunlu hale getirileceğini iddia edince ortalık karıştı. BTK böyle bir çalışma olmadığını belirtti ancak dünyada bu sistemin uygulandığını da vurguladı. BTK’nın da konuyu ilgili bir önerge sayesinde öğrendi.

AKP’yi farklı konu ve konuklarla eleştirmek güzel de olayın bu tarafı biraz tuhaf olmuş. “İnternete niye kimlik numaramızla girelim ki” diye kendi kendimize sorduğumuzda aklımıza gelen ilk mantıklı cevap “internet üstünde anonim dolaşma hakkımızı ortadan kaldırmak” oluyor. Ama konuyla ilgili herkes bir şekilde artık böylesi bir eylemin mümkün olmadığını biliyor ve görüyor.

Nasıl anonim olacaksınız ki? Yoldaki ücretsiz internet bağlantılarına bile cep telefonu şifrenizle girmeniz gerekiyor. Evinizde kim olduğunuzun, hatta nereye girip çıktığınızın kayıtları sizin kötü bir şey yapma ihtimalinize karşı tutuluyor. Bunun yanında bağlantılarınızı anonileştirme girişimlerinize karşı kriptolu yazılımlar kullanmak da yasak. Eğer illa kriptolu yazılım kullanacağız derseniz bunun şifreleme anahtarını da devlete vermek zorundasınız. Tuvaletin kapısını kapat ama kilitleme durumu söz konusu…

Hal böyleyken devletin kimseyi kimlik numarasından kontrol etmesine gerek yok. Hatta kimlik numarasıyla girilmesi insanların üstünde kurulan tahakkümün biraz daha yumuşamasına neden olur. Yani anonim olmak istiyorsanız gidin birinin kimlik numarasını çalın olsun bitsin. Ama şu anda o kişinin cebini, ev internet şifresini ve dahi internete girdiği aleti çalmak zorundasınız.

Bizim sevgili büyüklerimiz soru önergesi verirken kendilerine saçma korkular üretmek yerine MEVCUT korkutucu durum oluşmadan önce harekete geçmeliydi. Şu anda çok geç kalmış sayılmayız. Ama yarın kesinlikle çok geç olacak. Ama muhalefet bunun farkındadır muhtemelen…