Peki neler yapılabilir bu sistemle? Onay gerektiren, delil sayılmasını istediğiniz her şey. Ama TNB KEP yetkilileriyle konuştuğumuzda birbirinden ilginç hizmetlerin yavaş yavaş bunun üstünde hayata geçtiğinin müjdesini verdiler.
Benim her zaman başımdan geçen, hayatımın önemli dertlerinden biri, çağrı merkezleriyle yaptığım konuşmalar. Karşınıza hangi ilde olduğunu dahi kestiremedim için ve sözüne güvenmek durumunda olduğunuz bir çağrı merkezi çalışanı çıkıyor. Diyorsunuz ki şu tarihten itibaren şu hizmeti almak istemiyorum. Benim başımdan çok geçti size de denk gelmiştir, genellikle verdiğiniz bu talimat yerine getirilmeyebiliyor. Bu noktada ben söylemiştim deyince onların kayıtlarına teslim olmak zorunda kalıyorsunuz.

İşte o şirketlerin hemen hepsinin KEP adresinin olması, sizin de birer KEP adresiniz olmasıyla bir çözüme kavuşuyor: KEP’inizi açıp “şunun şöyle olmasını istiyorum” dediğiniz anda zaman damgası vuruluyor üstüne. Bize bu elektronik postanız ulaşmadı çiğlisine giremiyor kurumlar. Ve en önemlisi yok öyle bir şey dediklerinde onların değil sizin elinizdeki delil bir tokat gibi çarpıyor suratlarına. Sırf çağrı merkezleriyle uğraşmamak için bile bunu yapmaya değer.
Bunun için yapmanız gereken de öyle atla deve değil: Elektronik postanızı KEP üzerinden yazarken adını yazdığınız her kurumun adresi size otomatik olarak geliyor zaten. Daha ne olsun? En güzeli de benden duymuş olmayın ama tüm bankaların, telefon ve internet hizmeti sağlayan şirketlerin, Digiturk ve D-Smart gibi aylık her ay iletişimde olmanız gereken kurumların birer KEP adresi var ve hiç çaba sarfetmeyenlere önünüze çıkıyor. Üstelik bekleyenler arasında bilmem kaçıncı sıradasınız mesajını dinlemenize gerek bile kalmıyor.

İtalya ve Estonya gibi ülkelerde devlet bu hizmeti tüm vatandaşlarına sunuyor. Sunması da gerek. Biz teknoloji gelişiminde bunları örnek almalıyız. Koskoca devlet büyüklerinin hala Gmail ve Yahoo gibi elektronik posta adreslerinden yazışıyor olmasından utanıyorum ben. Gün gelecek siz de utanacaksınız. Bence bugünden itibaren devletten bu konuda istekli olmaya başlayın.

TNB KEP ile konuştuğumda iş geliştirme süreçlerinde yaptıkları geliştirmeler, yeni fikirlere olan açıklığı ve tüm kurumları bu işe çekmek için verdikleri çabaları hayranlıkla dinledim. Bazı şeyler halk için ancak halka rağmen yapılıyor ülkemizde. Bu çabalara her zaman sonsuz destek veriyorum.

Keşke şu çabalarımızın bir kısmına devlet de el atsa ve KEP kullanımı yaygınlaşsa ülkemizde… Keşke…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.