Kirli enerji fıtratımızda var

Kirli enerji fıtratımızda var

Energie Solaire.Çok farkında değiliz. Hayatımız elektrik üstüne dönüyor. Bir an üstünüzdekilere bakın: Minik akıllı telefonlar, onları şarj etmesi için yanımızda taşıdığımız piller, onları internete bağlamak için hiç kapanmayan modemler, o modemlerin verisini havadan ya da karadan internete götüren cihazlar, verilerin üstünde durduğu sunucular, o sunucuların çevre birimleri, hepsini gün boyu soğuk tutmaya çalışan klima sistemleri…

Hepimiz eskisine göre çok daha fazla veri kullanıyoruz ya. Dünya bize bunları verebilmek için yaptığımız kirletmeye tahammül edemez hale geldi artık. Elektriğimizin yüzde 45’lik bir kısmını şirin komşularımız Rusya ve İran’dan aldığımız doğalgazla üretiyoruz. Yüzde 10’luk bir kısmı ithal kömürden elde ediliyor. Yüzde 19’luk kısmı için hayat söndürüp sonra fıtrat arkasına sığındığımız yerli kömür kullanıyoruz.

Dünyanın en güneşli ülkelerinden birinde, dünyanın en kullanılmayan boş arazilerine sahibiz ve yüzdesel olarak neredeyse Kuzey Avrupa ülkelerinden az güneş enerjisi kullanıyoruz. Ben kendi adıma bu verilere ulaştıktan sonra çok utandım içinde bulunduğumuz durumdan.

Ülkemizin en önemli sanayi bölgelerinden biri olan Tuzla’da güneş enerjisi üreten bir fabrika var ve fabrika yurtdışına çalışıyor neredeyse kapasitesinin olanca gücüyle. Çünkü onlar farkında biz hala farkında değiliz teknolojik olarak dünyanın sayılı ülkelerinden biri olmak isteyen yurdumuzun giderek büyüyecek enerji açığının.

Güneş enerjisini yeterince süre gündemimize sokmazsak nükleer enerjiyi daha çok isteyeceğini düşünüyoruz muhtemelen halkımızın. Patlamak, nükleer enerjinin fıtratında var mı onu şimdilik bilemiyoruz.

Lütfen şu güneş enerjisine uyanalım, onu yazlıklarımızın su ısıtıcısı olmaktan öteye de kullanalım. Ülke şu anda o kadar az güneş enerjisi üretiyor ki geldiği gibi gidiyor ve kullanıyoruz hemen. Ama biraz uyanıp yeni enerjiler yaratmaya başladığımız zaman bunu saklayacak yerler gerekecek bize. Bu ve mobil teknolojiler, hatta otomotiv için dahi bize pil lazım olacak. Öncelik ve ivedilikle bizim bu alana yatırım yapıp şu konuyu ülkemiz içinde halletmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Lütfen bir kez olsun bir trendi olması gerektiği yerden yakalayalım.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş