Kızgın kuşların yerini güleç timsah alıyor

Herkesi çılgına çeviren oyun Angry Birds’ün de tahtının sallanacağı günleri görecekmişiz meğer. Walt Disney yapımı “Where’s My Water?” adlı oyunun karakteri Swampy, şirketi mobil oyun sektöründe çektiği sıkıntılardan kurtaracak mı bilinmez ancak uygulamanın rakamlarına baktığımızda gidişat oldukça iyi görünüyor.

Where’s My Water, şu anda AppStore’da Angry Birds’ün önüne geçerek en çok satın alınan uygulama ünvanını kapmış durumda. Disney’in mobil oyunlardan sorumlu yöneticisi Bart Decrem uygulamanın indirme rakamları ve bilimum finansal değerlerine ilişkin olarak cevap vermekten kaçınarak, “İndirme sayıları oldukça iyi gidiyor ve dünya çapında da iyi bir yerdeyiz.” şeklinde bir açıklama yapmakla yetindi.
Disney’in ilk mobil oyun karakteri olma özelliğine sahip Swampy’den beklentiler büyük. Online, mobil ve sosyal oyunlar gibi alanları kapsayan interaktif birimini güçlendirmeye yönelik bir hayli efor sarfeden Disney, mobil karakterin şirkete birkaç çeyrektir uğrattığı kaybı yavaş yavaş toparlıyor gibi görünüyor.
Geçen yıl bu birimi yönetmek üzere görevlendirdiği iki elemanından umutlu olan CEO Bob Iger, ikilinin 2013’te kârlılığa geçeceklerini açıklamasıyla emeğinin boşa gitmeyeceği görüşünde. Disney ayrıca geçen yıl bünyesine kattığı sosyal oyun üreticisi Playdom’ yatırdığı 563 milyon dolar ve interaktif birimin kaybettiği 86 milyon dolara rağmen geçtiğimiz çeyrekte gelirlerdeki yüzde 27’lik artışı, mobil oyundaki yatırımının uzun vadeli olarak değerlendirilmesi gerektiğini kanıtlamış oldu.
Disney, Swampy karakterine 3 ay daha müddet veriyor ki o zamana kadar karakter önemli bir yere gelmiş olursa, işte o zaman Deniz Kızı Ariel, Donald Duck karakterleri gibi Swapy’yi de eğlence parkları, film stüdyoları ve medya ağlarının her yerinde görüyor olacağız. Dualarımız Swampy ile.