Site icon T K N L J

Korsan yazılım ne kazandırıyor ne kaybettiriyor polemiği

PrintBSA | The Software Alliance ve işletme alanında dünyanın önde gelen yüksek öğrenim kurumlarından INSEAD tarafından yapılan son araştırmada, lisanslı yazılımların Türkiye ekonomisine büyük katkıda bulunduğu tespit edildi. Lisanslı yazılımlar korsan yazılımlarla karşılaştırıldığında Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYİH) iki kat daha fazla katkı yapıyor.

Lisanslı yazılımlarda yüzde 1’lik artış GSYİH’ye 464 milyon dolarlık katkı sağlıyor. Korsan yazılımlar için aynı düzeydeki artışın ekonomiye getirisi ise yarı yarıya azalarak 232 milyon dolarla sınırlı kalıyor. Bu da lisanslı yazılımların korsan yazılımlara göre Türkiye’de 232 milyon dolar daha fazla katma değer ürettiği anlamına geliyor.

Lisanslı Yazılımların Ekonomik Etkisi Araştırması için 95 ülkeden elde edilen veriler, lisanslı yazılımların yurtiçi ekonomisine önemli katkılarının bulunduğunu gösterdi. Araştırma sonuçları lisanslı yazılım kullanımındaki artışın GSYİH’ye net kazançlar sağladığını da ortaya koydu. Lisanslı yazılımlar korsan yazılımlarla karşılaştırıldığında ekonomiyi büyük oranda canlandırıyor ve teşvik ediyor.

Bunlar ajansı kanalıyla bizimle irtibata geçilerek gönderilmiş bir uluslararası araştırmanın sonuçları. Şimdi gelelim işin polemik kısmına:

Öncelikle şirketlerin söylediğinin doğru olduğunu, korsan yazılımların hayatımızı sömürdüğünü, teröre destek olduğunu, ekonomiye zarar verdiğini kabul edelim. Peki lisanssız yazılımların yayılmasının suçunu salt kullananda mı arayacağız? Ben şimdi hemen burada suçu birkaç parçaya bölebilirim:

Buna çok katılan olmasa da fikri mülkiyetin bir hak olduğuna inanırım. Ama korsan yazılım beyaz kadın ticaretine kadar uzanan zararlar veriyor dedikten sonra yukarıda sorduğumuz sorulara cevap veremezseniz, fahiş fiyat politikasını sürdürürseniz o zaman o beyaz kadın ticaretinden de sizleri sorumlu tutarım…

Exit mobile version