Korsanlar pusulası bozuk bir gemiyle Samsun’a mı gidecek?

Atatürk geldi bizi kurtardı. İnönü geldi bizi dünya savaşından kurtardı. Adnan Menderes geldi bizi açlıktan ölmekten kurtardı. 27 Mayıs gericilikten kurtardı. Demirel 27 Mayıs baskısından kurtardı. Ecevit Kıbrıs’ı Yunanlılardan kurtardı. Demirel Ecevit’in borçlarından kurtardı. Kenan Evren terörden kurtardı. Özal devletçi ekonomiden kurtardı. Demirel Özal’dan kurtardı. Ecevit Apo’dan kurtardı. Erdoğan Ecevit’in ekonomik krizinden kurtardı. Kılıçdaroğlu Baykal’dan kurtardı…

Dünyanın en büyük bilgisayar korsanı gruplarından biri olan Anonymous, bir açıklama yaparak bizi devletin yaptığı internet sansüründen kurtaracağını söyledi. Bizim Facebook ve sosyal medya tayfası olayı sevinçle karşıladı. Yapılan yazışmalarda işte şimdi gününü görecek o sansürcüler tadında açıklamalar dikkat çekti.

Size de çok itici gelmiyor mu bunca kurtarma hikayesi? Biz gerçekten hep kurtarılmaya muhtaç zavallı bir millet miyiz? Biz neden burnumuza kadar pisliğe batmadan hareket edemiyoruz? Diyelim ki pislik göz hizamıza gelince anlıyoruz, neden kendimizi kurtarmak için kendi adımlarımızı, yalan yanlış da olsa atamıyoruz?

Siz de böylesi bir açıklamayı toplumsal bir aşağılama sebebi olarak almıyor musunuz? Böyle düşünen sadece ben miyim? Anonymous sağolsun bizim için hareket etmeye karar vermiş. Onlara desek ki… Tenk yu bradır. Vi vil ereync dis…

Sansür mü gelecek? Ne yapacağız, ölecek miyiz? Bu kadar bittik mi biz dışarıdan yardım isteyecek kadar? 50 bin kişi meydana çıktık. Olmadı mı? 100 bin kişi çıkarız. Ağlamak yerine bakana tezlerimizi hukuki olarak iletiriz. Sivil Toplum Örgütlerini kullanırız, örgütlenemezlerse döve döve örgütleriz. (Benim planlarımın arasında “çekingen” STK’ları net bir biçimde dövmek var bunu beyan ve taahhüt ediyorum) Toplantı düzenleriz, düzenlenmişlerini basarız. Ama mutlaka kendi çabamızla bir yere geliriz.

Anonymous meşhur bir grup. Sony’nin ciğerini söktüler. Şu anda Hindistan’daki karışıklıklara karşı site indirme mücadelesi veriyorlar. Ama biz o konumda, o kadar çaresiz değiliz. Ben bu saatten sonra yeni bir kurtarıcı lider beklemiyorum. Öyle biri olmak bile istemiyorum. Ben bu güzel ülkenin güzel insanlarının akıllıca düşünüp, güzel hareketler yaparak kendi kendini kurtarabileceğini düşünüyorum, en azından umuyorum.

Biraz da kendi kendimizi kurtaralım…