Kurumsal Şirketiniz Fahriye Abla Olmasın

Kurumsal şirketlerin sosyal medya hesapları genellikle dışarıya yaptırılıyor. Dışarı iş yapan şirketler genellikle şirketleri oyun vesair uygulamalarla besledikleri için kurumsallık konusunda kurumsal şirketler zayıf kalıyor. Onlara birkaç öneri vermekte fayda var. Onlar gelişsin diye değil, benim internet üstündeki kurumsal şirketlerden daha iyi hizmet alabilmem için…

  1. Twitter üstünde iletişim kurmak kurumsal şirketler için bir sanattır. Kullanıcılar için takip ettikleri kişilerle kurumlar arasında bir fark yoktur. Eğer bir soru sorarlarsa aynı bir son kullanıcının vereceği hızda cevap beklerler. Biz gazetelere bile 4 günde cevap gönderiyoruz diyecekseniz alacağınız en iyi aksiyon Twitter hesabınızı kapatak olacaktır. İnanın kurumsallığınıza daha az zeval gelir.
  2. Şirketiniz için müşteri ilişkileri hesabı yaratıyorsanız burada da dikkat etmeniz gereken en önemli şey, ortamınızın artık telefon olmadığıdır. Kullanıcı size bir soru sorarsa onu dikkate almayıp beni takip et ben sana özelden sorayım demek yanlış olacaktır. Çünkü burası adı üstünde “sosyal” bir medyadır. Eğer kullanıcının özlük bilgileri geçmeyecekse sosyalde olan sosyalde kalır.
  3. Eğer çağrı merkeziniz 20 dakika bekletiyorsa ve siz sosyal medya üstünde dükkan açıp cevap vermeye başladıysanız “söyle bakalım banka niye bu böyle” diyenlere de hazır olacaksınız. Müşteri ilişkileri sayfalarını sosyal medyaya taşıyanların laneti daha az saygılı insanlara muhattap olmak, bunu da cümle aleme reklam etmektir. Siz yabancı kurumsallara ve çok bilmiş sosyal medya sitelerine bakmayın hiçbir kurum çağrı merkezini sosyal medyaya taşımak “zorunda” değildir.
  4. Burasının sosyal medya olması daha düşük kalitede haberlerinizi vermenizi gerektirmez. Basına ne haber veriyorsanız aynı an ve kalitede burada da paylaşmanız lazım. Şirketin çeyrek açıklamalarını basın toplantısıyla gazetecilere verelim, buradan da bilmemne indirimini ve kuponunu paylaşırım demeniz sizin değerinizi düşürür. Sizin dünyaya açılan pencerenizden koca bekleyen sakız çiğneyen mahallenin Fahriye ablası tadında aşağı sarkarsanız herkes sizi öyle bilir.
  5. Şirketinizin sözcüleri, şirketinizin resmi adresinden daha hızlı sosyal medya paylaşımı yapar. Bu anlamda sosyal medya resmi hesabınızı şirket sözcüsü paylaşımlarınızı yaymak için kullanın. Dünyadaki yeni ve yükselen trend budur.
  6. Şirket sözcülerinizin ağzından çıkanı kulaklarının duymasını sağlayın. Sizin basın açıklamalarınızı verdikten sonra nasıl koyduk beş tane tadında paylaşımlarda bulunurlarsa bir daha kurumsallıktan söz edemezsiniz.