Lenovo “önce çevre” dedi

Çevre dostu geri dönüştürebilir malzemeleri, üretimden dağıtım süreçlerine kadar her aşamada aktif olarak kullanan Lenovo, Amerika Çevre Koruma Ajansı (EPA) ile gerçekleştirdiği iş birliği kapsamında, yeşil teknolojiye yönelik yatırımlarını aralıksız sürdürmeye devam ediyor.

Bu kapsamda, Lenovo’nun nakliye endüstrisi ve iş ortakları, 2012 yılından itibaren her yıl, ürünlerin üretiminden ve nakliyesinden kaynaklanan 66 milyon metrik ton karbondioksit ve 200.000 ton nitrojen oksit yayılımını azaltmayı hedefliyor.

Yeşil teknolojideki tecrübesiyle gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakmak amacını taşıyan Lenovo, kendi üretim sahalarında ortaya çıkan zararsız katı atıkların yüzde 97’sini, yine üretim sahasında kullanılmak üzere geri dönüştürüyor.

Lenovo, köpük kullanmıyor; 750 ton tasarruf ediyor.

ThinkPad dizüstü bilgisayarlar, ThinkCentre masaüstü bilgisayarlar ve ThinkVision monitörlerin arkadan aydınlatmalı LED ekranlar ve düşük enerji tüketen işlemciler gibi enerji tasarrufuna yönelik teknolojilerini ve özelliklerini etkin olarak kullanan Lenovo, paketleme malzemelerinde de köpük yerine yüzde 100 geri dönüştürülebilir malzeme kullanarak yılda sadece 2009 yılında 750 ton tasarruf etti. Bu oran da, yıllık kullanılan toplam ambalaj hacminin yüzde 20’sine denk geliyor. Bu tasarruf sayesinde, Lenovo, çevre dostu ürün ambalajı kullanımı alanında endüstride lider olmayı başardı.

Monitörlerde kullanılan plastiğin yüzde 30’u geri dönüşümlü malzemeden üretildi.

2005 yılından beri Lenovo, ürünlerinde 14 milyon pound (yaklaşık 7000 ton) geri dönüştürülmüş plastik kullandı. Bu da 450 milyon su şişesine denk geliyor.

2009 yılından itibaren üretilen bütün ThinkVision monitörler, geri dönüşüm materyalleri içeriyor. Ayrıca, 2010 yılında, Lenovo, monitörlerinin üretiminde kullanılan plastiğin %30’undan fazlasını, düşük oranlı halojen içeren geri dönüşümlü plastikten üretti.

Örneğin, Lenovo ThinkVision L2251x Wide model monitörlerin kasasında ham plastik kullanılmazken, %65 oranında tüketim sonrası geri dönüştürülen malzemelerden ve %20 oranında ise sanayide kullanımla geri dönüştürülmüş plastik kullanılıyor.

Üretimin yanı sıra, ürünlerin nakliyatında da, hava taşımacılığına oranla daha düşük yakıt harcanılan deniz taşımacılığının kullanımı tercih eden Lenovo, çevreci yaklaşımın önemini vurguluyor.

Lenovo’nun masaüstü bilgisayarları, dizüstü bilgisayarları, iş istasyonları ve monitörleri 2.000 kimyasal emisyona varan kapsamlı testleri geçerek GREENGUARD sertifikasına sahip oldu. GREENGUARD Sertifika Programı, sektörden bağımsız, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan GREENGUARD Çevre Enstitüsü (GEI) tarafından veriliyor. Özellikle, Lenovo monitörler, bilgisayar pazarındaki tek sertifikalı monitörler olarak, çevreci yaklaşımının altını çiziyor.

Evdeki ve ofisteki enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olmak için Lenovo’nun başta ThinkCentre A ve M serisi masaüstü bilgisayarları ve ThinkPad Edge serisi ile ThinkPad R, SL, T and W serisi dizüstü bilgisayarları, IdeaPad serisinden S, U, V ve Z modelleri de dahil olmak üzere neredeyse tüm ürün grupları Energy Star özelliğine sahip.