Site icon T K N L J

Mağazalar kadınlarınsa internet erkeklerindir!

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformu sahibinden.com’un 2011 yılı sahibindex alışveriş verileri, Türk tüketicisinin online alışveriş alışkanlıklarını ortaya koyuyor.

1 Ocak – 31 Aralık 2011 tarihleri arasında sahibinden.com’un ‘alışveriş’ ana kategorisinde yer alan milyonlarca ilan arasında yapılan değerlendirmede, kadınlar en çok ‘giyim ve aksesuar’ kategorisinden alışveriş yaparken, erkekler en çok bilgisayar satın aldı. Erkekler bir alışveriş için sahibinden.com’da ortalama 75 TL, kadınlar ise 60 TL harcıyor. Kadınların alışveriş için sahibinden.com’da harcadığı süre ayda 1 saat 26 dakika iken, erkeklerde bu süre iki katına çıkarak 3 saat 4 dakikaya yükseliyor.

Kadın kullanıcılar, giyim ve aksesuardan sonra en çok cep telefonu, kol saati, ev ve dekorasyon kategorilerinden alışveriş yaptı. Erkek kullanıcılar ise bilgisayardan sonra en çok cep telefonu, kol saati, fotoğraf makinesi ve oyun konsolu kategorilerinden alışveriş yaptı.

sahibinden.com verileri, kullanıcıların bilgisayar tercihlerinin de değiştiğini ortaya koyuyor. sahibindex’e göre, satılan masaüstü bilgisayar yüzde 13 artarken, dizüstü bilgisayar yüzde 34 oranında arttı. Dizüstü bilgisayarlarda en çok HP tercih edilirken, HP’yi Acer ve Toshiba takip etti. Yine aynı dönemde, netbook satışlarının da yüzde 95 oranında arttığı görüldü.

sahibinden.com kullanıcılarının teknoloji alışverişinde en büyük gözdesi cep telefonu oldu. 2011 yılında yüzde 56 artan cep telefonu satışında en çok tercih edilen marka, Nokia oldu. Nokia’yı Apple, Samsung ve BlackBerry izledi. Kullanıcı sayısı büyük bir hızla artan DSLR makinelerde yıllardır süregelen Nikon – Canon rekabeti sahibinden.com verilerine de yansıdı. 2011 yılında en çok Nikon satılırken, ezeli rakibi Canon onu takip etti. En çok satılan diğer markalar ise Sony ve Pentax oldu.

sahibinden.com verileri, internetten alışveriş yapan kullanıcıların müziğe olan tutkusuna da ışık tuttu. Günde 10 adet gitarın satıldığı sahibinden.com’da en çok elektrogitar ve basgitar alıcı buldu.

Exit mobile version