Markalar liginde tepelerde hep teknoloji var

Interbrand tarafından yapılan bir araştırmaya göre Apple marka değerini bu yıl uçurdu, dünyada 17.likten 8.ciliğe yükseldi. Dünyanın en çok arzu edilen telefon ve akıllı cihaz üreticisi şirketin uzmanlar bu başarısını adeta bir yaşam tarzı oluşturmasına bağlıyor. Uzmanlar ayrıca ‘elma’yı yerlere göklere sığdıramadılar. Şirketin bu seneki keskin ilerleyişinin en önemli sebebi olarak iPad gösteriliyor.

Listede 1.liği 12 yıldır kimselere kaptırmayan, dev iletişim ve pazarlama stratejileri ile Coca-Cola bulunurken listenin ilk 10’unun çoğunu teknoloji markaları oluşturuyor. Listedeki diğer markalar Microsoft, Google, Intel ve HP olurken listedeki en keskin düşüşü ise Nokia yaşamışa benziyor. Avrupa’da bir zamanlar fırtınalar estiren, yıllarca pazar liderliğini elinden düşürmeyen Finli cep telefonu üreticisi Nokia, RIM ve diğer akıllı cihaz üreticilerinin rekabeti karşısındaki gücünü oldukça yitirmiş durumda. Apple’ın tablet pazarındaki yüzde 85’lik dominantlığı karşısındaki en güçlü rakip ise pazarda yüzde 5’lik bir paya sahip.

Şirketlerin markaları ve kârlılıkları arasındaki ilişkinin çeşitli oranlamalar ile hesaplanması sonucu elde edilen veriler arasında bu sistemde ilk 100’e giren ilk Tayvanlı şirket ünvanını alan HTC 98. sırada bulunuyor.