Site icon T K N L J

Merve11 aslında kimi ve neyi kandırıyor?

chatroomMilliyet Bilişim Hukuku Derenği’nin internet sitesine koyduğu bir haberi manşetine sapık.net şeklinde haberleştirmiş. Habere ilk bakışla, sadece Milliyet’ten okursanız, görüş bildiren çok değerli Gökhan Ahi ve Mustafa Akgül gibi insanların söylediklerini okursanız olay çok vahim: Kendini 11 yaşındaki bir kız gibi tanıtan bir kız hesabına herkes dadanmış ve bildiğiniz seks teklif etmiş.

Gazete, bu işin haber, özellikle de manşet olacağı sezinleyerek bir muhabire değil, haber merkezinden birine bu haberi yaptırmış. Bugün tüm Türkiye bunu konuşuyor.

Ben de gazeteci olduğum için Milliyet’in yazdıklarına değil haberin kaynağına giderek neler olup bittiğini anlayabilmek istedim. Bunun için Bilişim Hukuku Derneği sayfalarındaki kaynak yazıya gittim.

Gazete haberi tamamen buradan almış ve o çok belli. Kaynak yazıya ulaşmanın getirdiği mutluluk ve hasta ruhlu bir gazeteci olmanın verdiği şevkle dibine kadar okudum tüm yazılanları. Gazetede küçük kız profiline yapılan tüm saldırılar detaylarıyla bu siteden alınmıştı. Ama bir tek şey alıntılanmamıştı: Merve11 profilinin internette nerede konuştuğu ve saat kaçta bu deneyin yapıldığı…

Bir Çarşamba akşamı, saat 22:00’den sonra cinsel içerikli bir sohbet odasına bağlanmış Merve11. Burada 65 adet mesaj geldiği söyleniyor hukukçuların yaptığı araştırmada… Milliyet haberinde de zaten 65 adet mesaj yazıldığı dile getiriliyor. Cinsel içerikli bir sohbet odasına giren birinin o anda ne konuşmasını isterdiniz bilemiyorum. Gece yarısı bir çocuğuncinsel içerikli bir adrese girdiğine siz şu akıllı kafanızla ne kadar inanırsınız onu da bilmiyorum. Bu bakış açısıyla Milliyet’in haberi bayağı havada ve eksik kalmış. Onu alkışlayanlar ve el üstünde tutanlar bunu sorgulamayı düşündü mü bilmiyorum.

Gece yarısı seks başlıklı bir odada Merve isimli birini gördüğünüzde, o kişi size ben 11 yaşındayım dediğinde onun 11 yaşında olduğuna mı inanmak daha kolaydır yoksa sizinle oynadığına mı? Bunu 11 yaşındaki çocuğun gecenin bir yarısı seks odası bulma ihtimalinin büyüklüğünü göz önünde bulundururak cevaplayın.

Mesela çocuk profili islam içerikli bir sohbet odasına da girmiş, Başta insanların 10 tanesi cinsel içerik muhabbeti açmak istemiş ama kız profili oradakilere demiş ki “ben arama motorunda İslam deyince bu odaya düştüm”. Onlar da kıyamayıp gitmişler. Haberde bundan da bahsedilmemiş. Yani bir yanda dini değerlere bağlı olan halkımıza övgü de var. Ne kadar mutlu edici bir yön bu.

Ha bu arada kızımız diğer sitelere girdiğinde saat gece 23:00-01:00 arasını gösteriyor.

Bu hiçbir koşul altında araştırma diye sunulmamalı. Bu bir sosyal deney. Araştırmanın aklınıza gelen üç tane siteye girmeyle yapılmayacağını pozitif bilimle uğraşanlar bilir. İnternet konusundaki cezaların ağırlaştırılması konusunda fikir belirten BHD başkanı Kürşat Ergün’ün böyle bir stresi olmadığı çok belli. Bu noktada kızın adının Merve yerine Şuküfe olması bile gelen tepkileri farklılaştırabilirdi.

Kürşat Ergün demiş ki: “Dernek olarak son günlerde internet üzerinde çocuk istismarı konusunda ciddi artış gözlemlendiği için konunun rakamsal verilerini ortaya koymak adına bu deneyi yaptık. Verilerden de anlaşılacağı üzere çocuklarımız internette ciddi tehdit altında. Bizim için öncelik aile ve çocukların bilinçlendirilmesidir. Güvenli internet paketleri var ama kısıtlamak da tam çözüm değil. Cezalar artırılmalıdır. Çocuğa cinsel içerikli fotoğraf, video gibi şeyler gönderenler TCK’nın 226. maddesi uyarınca 6 aydan 2 yıla kadar ceza alıyorlar. Bize göre bu cezalar da yetersiz, daha yüksek olması gerekiyor.”

Mesela orada söylenen şeylerin suç ouşturduğunu düşünüyorsa bilişim hukuku derneği, hemen saldırsın oradaki isimlere. Melih Gökçek herkesi evinden aldırabiliyor da koca Bilişim Hukuku Derneği mi bunu beceremiyor? Ama sanki orada bir suç olduğu konusunda kendi kafaları da net değil ne dersiniz?

Net bir biçimde hükümetin şu anda internete getirmeye çalıştığı yasaklama ve ağır ceza kavramlarını güçlendirmek için yapılmış bir hareket bu. Bu haberde bu söylenmese de yaşı tutanları 5651 yasası çıkmadan önce gazete ve ajanslara yansıyan sapık haberlerini hatırlamaya çağırırım. Mesleki yaşı tutmayan avukatlar lütfen bu “araştırmalarını” basın tarama yönünde yoğunlaştırsınlar. Evlerine çocuk pornosu baskını yapılan isimleri gazetelere düşen doktorları hatırlasınlar… Sonra nasıl da serbest bırakılmıştı o insanlar ve gazetelere nasıl yansımamıştı o haberler…

Milliyet de internetin manevi kişiliğinin lekelenmeye çalışılması tuzağına uçarak düşmüş.

Elbette sapık görürseniz kanunun elverdiği tüm cezayı ona vereceksiniz. Hatta bunun için devleti internete daha ağır ceza vermeye çağıracağınıza eldeki mahkemelere bakın. Kızın psikolojisi bozulmamış diye toplu tecavüz eden sapıklara ceza indirimi konusunda konuşurken görmek isterim hukuki büyüklerimi… Veya 12 yaşındaki çocukların evlendirilmesini meşru sayanlar üstünde güçlerini gösterirken…

Bu yazıyı “sen sapıklardan yana mısın” şeklinde yorumlayan gri madde özürlü hayatında hiç B vitamini tatmamış şahsiyetlere cevap vermeyeceğimi şimdiden beyan ve taahhüt ederim…

Exit mobile version