Microsoft CEO’sundan “yetmez ama evet” maaş indirimi

Microsoft CEO’sundan “yetmez ama evet” maaş indirimi

Microsoft, CEO’dan alıp şirkete yatırıyor. Şirket, mobil telefon ve tablet bilgisayar alanında ilerleme kaydedilemeyen gidişatı karşısında CEO’suna vereceği parayı yatırıma dönüştürüyor.

CEO Steve Ballmer’ın muhadili diğer CEO’ların yıllık geliri 15 milyon dolar civarında seyrederken Ballmer’ınki 2 milyon düzeyinde. Diğer yöneticilere ders veren davranışı ile takdirleri toplayan, kendini şirketine adamış bir karakter Ballmer, tablette çok iddialı olunmasa da Microsoft’un yüzünü önümüzdeki dönem mobilde de güldüreceğe benziyor.
Şirket hisselerinden kendisine pay verilmesini kabul etmemiş olmasının sonucu olarak şu anda da hak ettiğinin çok daha altında bir gelir sağlıyor. Tüm mütevaziliğine (!) rağmen, Ballmer 14,5 milyar dolarlık servetiyle dünyadaki en zengin 33. adam etiketine sahip.
Windows’ta da yüzde 2’lik bir düşüş yaşayan şirket pazar payını elinden alanın Apple’ın tableti olduğuna emin. Microsoft ise gelecek yıla kadar tablet işine girmeyi düşünmüyor. Haziran’da sona eren finansal yılında Microsoft’un satışları yüzde 12 artarak 70 milyar dolar seviyesine kârlılığı yüzde 13 oranında artarak  27 milyar dolar seviyesine yükseldi.
Xbox ve online Office 365 ürünleri için Kinect eller serbest oyun sistemi kurmuş olan şirket Azura bulutlama ve Bing arama motoru ürünleri ile de oldukça iddialı görünüyor. Skype’ı satın alınacağına ilişkin dedikodular henüz gerçekleşmemiş olsa da Facebook ve Nokia ile yürütülen partnerlikler de belirsizliğini koruyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş