Microsoft yapay zeka müşterilerini yapay zeka davalarından koruyacak

Microsoft, yaratıcı yapay zeka destekli Copilot programını kullanan müşterilerini telif hakkı ihlali davalarından koruyacağını duyurdu. Bu, fikri mülkiyet taleplerinin riski hakkındaki endişeleri hafifletmeyi amaçlıyor.

Microsoft’un genel hukuk müşaviri, kurumsal hukuk işleri ve kurumsal sekreteri olan Hossein Nowbar, bir blogda, eğer üçüncü bir taraf, Copilot’u ya da ürettikleri çıktıyı kullanarak ticari bir müşteriyi telif hakkı ihlali için dava ederse, onları savunacaklarını belirtti.

Microsoft, “müşterinin ürünlerimize yerleştirdiğimiz kılavuz çubukları ve içerik filtrelerini kullandığı sürece” davalara ilişkin herhangi bir yargı veya uzlaşma miktarını ödeyecektir.

Microsoft, bu tür korumaların telif haklarına uyumu sağlamak için dahil edildiğini belirtti.

“Ticari müşterilerimizden Copilot için ücret alıyoruz ve eğer kullanımları yasal sorunlar yaratıyorsa, bu sorunu bizim problemimiz yapmalıyız, müşterilerimizin değil.”

Program, mevcut Microsoft fikri mülkiyet tazminat kapsamını da genişletiyor.

Şirketin Bing Chat Enterprise ürünü de bu plan tarafından kapsanıyor.

Microsoft, yaratıcı yapay zeka sohbet botları tarafından bilgi toplandıkça, hangi kaynak kodunun veya açık dilin kullanıldığı hakkında yetersiz bir açıklık olduğu konusunda endişe olduğunu ifade etti.