Milliyetçilik gazlı “tehlikeli çocuk” oyunları

Milliyetçilik gazlı “tehlikeli çocuk” oyunları

Bir bülten geldi. Bence tehlikeli bir bülten. öncelikle bültenin satır başlarını okuyalım…

Rocwise Entertainment tarafından geliştirilen “Hikâye Tabanlı First Person Shooter” (FPS) oyunu Soldiers of The Universe (SoTU), 14-17 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olan GameX 2017 Uluslararası Dijital Oyun ve Eğlence Fuarı’nda oyunseverlerle bir araya gelmeye hazırlanıyor. SoTU, 14 Eylül 2017 tarihi itibarıyla Steam adlı oyun platformu üzerinden dünya çapında erişilebilir olacak.

SoTU’nun hikâyesi, ana karakter Hakan’ın babasının şehit olduğu haberini alması üzerine yurtdışındaki görevini bırakarak Türkiye’ye dönüş yapmasıyla başlıyor. Uzun yıllar boyunca askeri ve çeşitli bilim dallarında eğitim almış olan Hakan, hikâyenin ilerleyen bölümünde karşılaşacağı durumlar sonrasında uzun yıllar aldığı eğitimlerin nedenini anlıyor.

Oyunun ilerleyen bölümlerinde, babasının da üyesi olduğu Akıncı Beyleri, Hakan’a babasının neden şehit olduğunu ve aldığı eğitimlerin sebebini açıklıyor. Bunun üzerine babasının görevini üstlenen Hakan, yanındaki 3 kahraman Türk askeri ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğü için çeşitli gizli operasyonlar yürütüyor. Türkiye’de Cizre, Nusaybin ve İstanbul’da operasyonlar yapan ekip, Suriye’de de Cerablus ve El Bab operasyonlarında terör örgütlerine karşı savaşıyor.

Biz kendi ellerimizle çocuklarımızı güncel ve bilinen olayların içinde oyun oynatıyoruz. Bu olaylarda El Bab gibi Cerablus gibi yerlerde bilinen insanları öldürtüyoruz. İşin içine şehit olmuş babaları ve Türk askerini koyuyoruz. O yaşlardaki insanların kaldıramayacağı gerçekliklerin içine sokuyoruz onları.

Oyunda her gün öldürdüğü adamları trafikte dilenirken karşısında görünce ilk refleksi ne olacak bu çocukların? Oyunda geçen isimlerin gerçek olması oyunu oynayanın gerçeklik algısını da zedeleyecektir.

Siz diyeceksiniz ki yabancı oyunlarda bu yok mu? Var. Ben onlara da tepki gösteriyor ve evimden içeri sokmuyorum. Aynı oğlum küçükken eve silah şekille oyuncak almadığım gibi… Bunlarda bizim kütürümüz ve gündememize yönelik gerçekler olunca, oyun karakterleri Türkçe konuşunca… Şehit olmuş Türk askerinin oğlu rolündeki çocuklar Kürt ve Arap öldürüyorsa…

Çocuklarımızı bu gibi şeylerle zorlamayalım

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş