Mobil ihtiyaçlarını ve kazancını kendin belirle

Turkcell, şirketlerin mobil teknolojileri kullanarak, daha başarılı, hızlı ve karlı olmalarını sağlamak amacıyla, “Turkcell Mobil Şirket” vizyonunu başlattı. Bu sayede şirketler, mobil teknoloji kullanım oranlarını ölçümleyip, rakipleri ile karşılaştırarak, güçlü ve gelişime açık alanlarını görme ve iyileştirme fırsatı yakalayabilecek.

Turkcell, şirketlere mobil teknoloji destekli “Daha Fazla Başarı” için yepyeni bir yöntem olarak “Turkcell MobilŞirket”i hayata geçiriyor. Teknoloji ve mobilitenin hüküm sürdüğü yeni dünyaya adapte olarak fark yaratmak isteyen şirketler, Turkcell’in danışmanlığı ve önderliğinde teknolojik dönüşümü yaşayacaklar. Projenin ilk adımı olarak Turkcell’in 350 bini aşkın kurumsal müşterisi, mobil teknolojileri kullanma oranları açısından değerlendirildi ve Türkiye’nin “MobilŞirket” haritası çıkarıldı. Bir sonraki hedef Anadolu’yu adım adım gezerek şirketleri bilgilendirmek.

Turkcell Kurumsal Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş “Türkiye’nin en başarılı şirketlerine baktığınızda, her 10 başarılı şirketten 9’unun Turkcell’le çalıştığını, Turkcell’in maliyetleri düşüren, riskleri minimize eden ve gelirleri arttıran çözümlerini kullandıklarını görüyoruz. Örnek vermek gerekirse, “Capital 500” listesinin yüzde 90’ı Turkcell’li olmayı tercih eden şirketlerden oluşuyor. Kurumsal müşterilerimizin başarılarına başarı katmak için her alanda yanlarında olmaya devam ediyoruz. İçinde yaşadığımız bilgi ve mobilite çağında “teknolojiye uyum” tüm şirketlerin başarı yolunda vermesi gereken bir sınav haline geldi” dedi.

Fark yaratmak, çevik, akıllı, rekabetçi ve verimli bir şirket olmak için teknolojiyi ve mobil iletişimin sunduğu olanakları iş süreçlerine entegre etmek gerektiğini vurgulayan Kocabaş, “Türkiye’nin Turkcell’i olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek için kollarımızı sıvadık. Turkcell’li olmayı tercih eden şirketlerin başarısına “daha fazla” katkı sağlamak için yeni bir vizyon geliştirerek Turkcell MobilŞirket’i hayata geçirdik. Türk şirketlerinin başarısına teknolojiyle katkıda bulunmak için yola çıktık. Önümüzde 1 yıl içinde şirketlerimize mobil iletişimin sağladığı olanakları tanıtmak ve danışmanlık vererek yaşayacakları teknolojik dönüşümü kolaylaştırmak için yoğun bir çaba içerisinde olacağız” şeklinde konuştu.

Turkcell, yeni vizyonunu hayata geçirmede ilk adım olarak, Türkiye’nin MobilŞirket envanterini çıkarmak üzere McKinsey Danışmanlık ile birlikte kapsamlı bir çalışma yaptı. 81 ilden 350 bini aşkın Turkcell’li şirket, geliştirilen MobilŞirket skoru algoritmasına uygun olarak değerlendirilmeye tabi tutuldu. Şirketlerin kullanımına sunduğu mobil teknoloji çözümleri “Temel Haberleşme, Bilgiye ve İşe Her Yerden Erişim, Süreç/Operasyon Yönetimi, Müşteriye Ulaşma” olarak 4 kategoride toplandı. Her bir çözüm kullanımına, şirkete yarattığı faydayı da göz önünde bulundurarak bir skor belirlendi.

Yapılan araştırmaya göre, en mobil iller şöyle sıralandı:

1. İstanbul 2. Ankara 3. Sakarya 4. İzmir 5. Kocaeli 6. Bursa 7. Antalya 8. Adana 9. Gaziantep 10. Mersin

Türkiye’nin en mobil sektörleri şöyle sıralanıyor:

1. Finans, 2. Üretim 3. İnşaat, 4. Hızlı Tüketim Malzemeleri, 5. Tekstil, 6. Lojistik, 7. Eğitim, 8. Sağlık, 9. Bilgi Teknolojileri, 10. Medya-Reklam.

Firmaların teknolojiyi ne kadar kullandıklarını ölçümleyebilmesi için, web üzerinden “Turkcell MobilŞirket” skorlarını hesaplayabileceği, kendi segment ve sektörlerine göre kıyaslama yapabileceği özel bir portal oluşturuldu. www.mobilsirket.com’a giren kurumsal müşteriler, kurumsal telefon numaralarını sisteme girerek kendi şirketleri için bu hesaplamayı yapabilecek. Her şirket, bu metod sayesinde kendinin ne kadar “MobilŞirket” olduğunu görerek, kendi sektörü ve kendi büyüklüğündeki şirketlerle karşılaştırma yapabilecek, kuvvetli alanlarını ve gelişim alanlarını tespit ederek, teknoloji yatırımlarını nerelere yapabileceğini belirleyebilecek.