Motoroa istiyor Google veriyor

Motorola’yı almak için akla karayı seçen Google verdiği 9.1 milyar doların üstüne bir 3 milyar dolar daha ‘bayılmak’ zorunda kaldı. Google’ın amacı ise 13 yıllık tarihinin en önemli meyvesi olan Android’i kimselere kaptırmamak ve bu uğurda da ne gerekiyorsa yapacağa benziyor. Google’ın bu yatırımdan nasıl bir sonuç sağlayacağını ise zaman gösterecek.

17 bin 500 adet patenti bulunan ve 7 bin 500’ü daha yolda olan patentlerin Motorola’nın gücüne güç kattığı ortada. Peki dökülen bunca para bu yatırıma gerçekten değecek mi? Temmuz’da iki şirket arasında başlayan görüşmeler sırasında 30 dolardan açılan bahisler Motorola’nın sıkı pazarlıkları sonucu hisse değerlerinin 40 dolara gitmesini sağladı. Google’ın şu anda Motorola’ya vereceği mebla 12,5 milyar doları bulmuş durumda ki bu rakam Google’ın 2004’te halka arzından bu yanaki iştiraklerine ödediği meblayı çoktan aşmış durumda.
Google’ın bu işe sadece maddi değil manevi bir yatırım da yapması gerekiyor. Şirket, tarihinde ilk defa üretici konumuna geçecek ve Motorola’dan gelecek 19 bin çalışan ile beraber bambaşka bir kurum kültürü kazanacak. Ancak bu durumların yönetimi ise parayı bastırmaktan çok daha fazla emek ister. Google’ın bu durumu nasıl idare edeceğini zaman içinde göreceğiz.