Mühendislikten BTK üyeliğine Celalettin Dinçer

cd17 Ocak tarihli Resmi Gazete’de Celalettin Dinçer’in BTK Telekomünikasyon Sektör Temsilciliği’ne atanma haberi çıktı.

Telekomünikasyon dünyamızda çok enteresan bir isim Dinçer: 1966 doğumlu Dinçer, İTÜ Elektrik-Elektronik Haberleşme Mühendisliği Bölümü mezunu olduktan sonra PTT İstanbul Yakası Başmüdürlüğü’nde mühendis olarak göreve başladı. Kelimenin tam anlamıyla en alttan sade bir mühendis olarak başladığı iş hayatını ciddi zıplamalarla sürdürdü. Türk Telekom içinde Bilgi İşlem Müdürlüğü yaptıktan sonra 2000 yılında Bilgi İşlem Daire Başkanlığı görevine getirildi. 2001 yılında genel müdür yardımcısı olarak kurumun gelinebilecek en üst ikinci seviyesine geldi.

Özelleşme zamanı Paul Doany’nin çekirdek ekibinde görev alan ve tüm sanıcılı süreçlerin yükünü taşıyan Dinçer operasyon başkanlığı görevinin ardından 2010 yılında Satış Başkanlığı görevine gelerek bir anlamda kariyerinde ciddi bir alan değişikliği yaptı.

2012 yılında Tahsin Yılmaz’ın TTnet’ten Türk Telekom genel müdürlüğüne seçilmesi sürecinde istifa ederek 1988 yılından bu yana çalışmakta olduğu Türk Telekom’dan ayrıldı.

İsmi birçok defalar BTK ile anıldıktan sonra 2015 yılı iibarıyla BTK’daki görevine başladı. Sektörü sahadan bilen, PTT zamanlarını ve Türkiye’nin dijitalleşme sürecini yönetici olarak yaşayan Dinçer’in BTK’daki performansını dört gözle bekliyoruz…