Müjde! Güvenli İnternetimize Yeni Profiller Yolda

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) yaptığı açıklamada şimdiye kadar iki tane olan profilleri çoğaltacağını duyurdu. İnternet sansürü tartışmaları yeni yeni durulmaya başlamışken kurum yeni bir kararla tartışmaların fitilini tekrar ateşledi. Kurum, güvenli internet hizmeti sunulan bireysel aboneler dışındaki şirket, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kuruluşlarına yönelik aboneliklerde güvenli internet hizmetinin sunumuyla ilgili yeni bir düzenlemeye gitti.

Söz konusu düzenlemeyle, internet servis sağlayıcılar, güvenli internet hizmeti verirken, bireysel abonelik dışındaki kurumsal abonelere, ”aile profili” ve ”çocuk profili” isimlerinin dışında, yeni profil isimleri belirleyebilecek. Kullanılacak isimler için BTK’dan izin alınması gerekirken, uygulama 1 Mayıs’tan itibaren başlayacak.

Bizleri ilgilendiren süreç de bundan sonra başlayacak. Hangi firmaya neler gelecek, iş yerlerinde Facebook gibi sosyal medyalar engellenecek mi? Facebook iş yerinde verimliliği düşürür mü? Güvenli interneti seçen bir firma gerçekten güvende midir? Bir saldırı durumunda BTK sorumluluk kabul eder mi? Hacker’lar için durum nasıl değişecektir? Gibi soruların cevaplarını bir ay içerisinde yoğun olarak tartışacağız.