Nokia’nın yeni genel müdürünü zor günler bekliyor

Sertac_SenerNokia’nın yeni genel müdürü haberi duygusal bir toplantıyla gazetecilerle birinci ağızdan paylaşıldı ve Sertaç Şener oldu. Sertaç Şener, 1999’da Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünden mezun oldu. Mobil iletişim sektöründe yaklaşık 15 senelik bir deneyime sahip. 2000-2010 seneleri arasında Nokia’da yerel ve bölgesel pozisyonlarda  pazarlama ve satış alanlarında görev yaptı.

Peki Şener’i neler bekliyor? Gelin bunları TKNLJ formatında derinlemesine kurcalayalım:

  • Nokia geçtiğimiz hafta resmen Microsoft’un malı oldu. Bu anlamda globalde ve Türkiye’de çok ciddi yönetsel krizler çıkabilir. Bu iki firmanın içini de bildiğimden değil her birleşen şirketin içinde yaşandığını gördüğüm verilere dayanıyor. Kriz çıkar diyen değil çıkmaz diyen falcıdır bu anlamda…
  • Nokia giderek satışları düşn bir firma. Bu anlamda neredeyse son on yıldır ne bir rakam açıkladılar ne de buna yakın bir bilgi notu geçtiler. Bu anlamda iletişim işi çok zor olacak.
  • Yeni çıkan X serisi gibi telefolar bir yandan Microsoft’un malı ama diğer yandan Nokia’nın mevcut işletim sisemleriyle Android gerçeğine uzak kalmamaya çalışacak. Bunları açıklamak da zor olacak.
  • Eskilerin çok lider çok elit telefonu Nokia, son yıllarda ucuz telefonlarla piyasada tutunmaya çalıştı. Ancak artık akıllı telefonların da çok ucuzları var. Microsoft işletim sistemiyle ucuzda kalmak nasıl olacak hep birlikte göreceğiz.
  • Özellikle kamera ve görüntüleme sistemlerilye kendine çıkış arayan Nokia Apple’ın kendinden oluşan, Samsung e LG gibi telefonların çok kuvvetli iletişim gücü altında çok zor hareket edecek. Çünkü 2000’li yılların başında sahip olduğu pazarlama ve tanıtım bütçelerinden çok uzak bir tutum sergiliyor.

Sertaç, yıllardır yakından takip ettiğimiz sıcak bir mobil dünya çalışanı. Genel müdürlük için çok zor bir zamanı seçti. Hayırlısı diyelim…