Operatörler SMS Konusunda Yenilik Peşinde

Operatörler SMS Konusunda Yenilik Peşinde

Kısa mesaj servisler çok değil bundan birkaç yıl önce oldukça yüksek fiyatlara kullanıcılara sunuluyordu. Ancak akıllı telefonların ortaya çıkışı ve internet kullanan anında mesajlaşma uygulamaları bu servisin kullanım yoğunluğuna ciddi darbe vurdu. Blackberry Messenger ve WhatsApp gibi yazılımlar kullanıcıları sadece bir data paketiyle sayısız SMS yollayabilme özgürlüğü sundu.

İşte tam olarak da bu sebepten Avrupa’nın dev operatörleri bir adım attı ve ortak bir yazılım yaratmaya karar verdi. Bu sayede uygulamaları devre dışı bırakmayı hedefleyen operatörler Joyn adı verilen ve satılan telefonlarda doğrudan doğruya gelecek olan bu yazılımı haftaya tanıtacak. Bu operatörlerin arasında Telefonica, Vodafone, Orange, Telecom Italia, Deutsche Telekom yer alıyor.

Bu uygulamanın opearatörlere rahat bir nefes aldırması bekleniyor. Yapılan yorumlar da bu yönde. Telekom ve Medya iletişim Danışmanı Dario Talmesio, konu hakkında “Operatörler işlerini korumaya çalışıyor” dedi. Ancak bunun SMS’i kurtarıp kurtarmayacağı henüz belli değil.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş