Site icon T K N L J

Örnek aldığımız Hindistan, internet kesintilerinde kendini aştı

Sık sık internet kapanmaları Hint ekonomisine zarar vermeye başladı. Son yıllarda giderek artan kesintiler bu yıl zirve yaptı.

2018’in ilk yedi ayında , ülke çapında 92 kesinti oldu. 2017 yılının tamamında internetshutdowns.in verilerine göre 79 kesinti olmuştu. Web sitesinin bulguları Yeni Delhi merkezli pro bono yasal hizmetler firması Software Freedom Law Center tarafından toplanan verilere dayanıyor.

Zinnov Yönetim Danışmanlığı partneri Praveen Bhadada, “Kesintilerin ekonominin üstündeki etkisi çok yüksek, çünkü tüm ekonomimiz internet bağlantısına bağımlı. “Bu kesintiler nedeniyle son beş yılda 1 milyar dolar ile 3 milyar dolar arasında bir verimlilik kaybı yaşandı” dedi.

BM, internete erişimi temel insan hakkı ilan etmiş olsa da Hindistan’da kesintileri savunanlar da var: Zinnov’dan Bhadada, toplumsal eylemlerde internet kapatmanın, durumu kontrol edebilecek bir araç olarak niteliyor: “Bilginin doğruluğunu ve doğru şekilde kullanılmasını sağlayana kadar internet kapatılmalı ve halk bazı yalanlardan korunmalı”.

Hindistan’ın şu anda yapması gereken şey, bu tür kapatmaların hangi durumlarda nasıl ve ne kadar süreyle yapılabileceğini belirlemek olarak tanımlandı. Hindistan’ın telekom regülatörü kapanmaya izin verirken, bunun ne zaman ve hangi koyullar altında yapılabileceği konusunda hala belirsizlikler sürüyor.

Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan İnternet ve Toplum Merkezi’ndeki politika sorumlusu Akriti Bopanna “Hükümet, interneti kapatma kurallarını, kapatmaların gerçekleştirilebileceği belirli, dar tanımlanmış durumların altını doldurmaya başlamalıdır. Kesinti, son çare olmalı, ve mümkün olduğunca asgari biçimde uygulanmalıdır” dedi.

Exit mobile version