Özeren: Baz istasyonu şehir dışına çı-ka-maz

İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren Danıştay’ın baz istasyonlarıyla ilgili yönetmeliğin yürütmesini durdurmasını değerlendirerek, Danıştay’ın vermiş olduğu kararın tamamen yönetmeliğin iptali ile ilgili olduğunu söyledi. Özeren, baz istasyonlarının şehir dışına çıkartılması ve yine de herkesin telefonla konuyşmaya devam etmesi ile ilgili herhangi bir teknolojinin icat edilmediğini ifade etti.

İnternet kullanımında yaşanan olumsuzlukların önüne geçilmesi ve vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla kurulan Güvenli İnternet Çağrı Merkezi açılışına katılan İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, gündemde olan Danıştay’ın baz istasyonları ile ilgili olarak verdiği yürütmeyi durdurma kararını değerlendirdi. Özeren, yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

‘Danıştay’ın vermiş olduğu karar, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurulunu’nun baz istasyonları kuruluşu ile ilgili yönetmeliği iptal kararıdır. Şehir içerisinde baz istasyonu kuruluşu şu anda iptal edildiği için bütün baz istasyonları şehir dışına çıkartılacak gibi bir beklenti var. Danıştay aslında bunu söylemiyor. Danıştay şu anda teknolojinin gerekliliğine dönük olarak yönetmelik tekrar revize edilip tekrar yapılmasını istiyor. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurulu bu konuda yeniden bir yönetmelik hazırlıyor.

Zaten şehir dışına çıkarmak gibi bir yapı mümkün değil. Baz istasyonu yani GSM teknolojisinin yapısına baktığımız zaman hücresel bir sistemden oluşuyor. Bu aynı bir bal peteğine benzer bir sistem gibi çalışıyor. Buna karşı çıkan bazı kurumlar, kuruluşlar, dernekler bazı mahallerden, bölgelerden baz istasyonlarının sökülmesi için kampanyalar düzenliyorlar. Baz istasyonu olmadan haberleşme mümkün değil. Şuna dikkat etmek lazım ki o karşı çıkılan bölgelerden baz istasyonu söküldüğü zaman vatandaşlarımız balkonlardan veya binanın belli yerlerine giderek çok düşük seviyelerde sinyallerle haberleşmeye çalışıyor. İşte o zaman cep telefonu bir baz istasyonu gibi çalışmaya başlıyor. Baz istasyonundan kurtulmaya çalışıyorlar ama her vatandaşın cebine de o zaman bir baz istasyonu koymuş oluyorlar. Çünkü baz istasyonu sıklığı ne kadar fazlaysa ve sinyal gücü ne kadar yüksekse cep telefonlarının iletişimi o kadar güçlü oluyor ve yaydıkları elektromanyetik alan şiddeti son derece düşük oluyor. Bu tamamen ters ilişki.

Onun için bu çalışmalar veya bu kampanyalar, bu söylemler yapılırken özellikle dünyada, yurt dışında Dünya Sağlık Örgütü’nün, dünya iyonize kuruluşlarının yapmış oldukları bilimsel çalışmalara benzer örnekler ile bunun karşıtı görüşleri dile getirirlerse son derece daha verimli ve halkımızı aydınlatıcı bilgiler olacaktır.