PC Satışı Tabletin Gerisinde Kalıyor

Gartner yayınladığı raporda PC satışları ile diğer teknolojik ürünlerin satışlarını karşılaştırdı. Geçtiğimiz yıl %4.4 artış yakalayan PC, görünüşe göre özellikle tabletlerin çok gerisinde kaldı. 2011 yılı içerisinde bir önceki yıla göre tablet bilgisayarlar ve e-okuyucular %60’ın üzerinde bir satış artışı gösterdi. Toplam 368 milyon olan PC satışı her ne kadar şu anda tabletleri geçiyor gibi gözükse de 2015 yılı için yapılan öngörüde tabletlerin 326 milyonu yakalayacağı düşünülüyor.

Firma yaptığı açıklamada PC satışlarının yavaş bir biçimde artmasının ardındaki neden olarak yeni ürünlerin ciddi bir inovasyon göstermemesini savunuyor. Gartner’a göre tablet bilgisayarlar ve cep telefonları her yeni modelde kullanıcıya birçok yenilik sunuyor bu da hızlı bir biçimde değiştirilmesini sağlıyor.

Yapılan yorumda kullanıcıların ne yapmak istediklerini bildiklerini ve buna göre cihaz seçtikleri belirtildi. Firmaya göre PC satışlarını arttıracak olan şey high end laptoplar olacak. Bu pazarın tekrar canlanması ancak taşınabilir bilgisayarların yüksek performanslarıyla karşılanabilir.