Pekin’de metro ve otobüslerde dijital Yuan

Beijing Belediyesi Ulaştırma Komisyonu’nun açıklamasına göre, Beijing’deki metro yolcuları ücretlerini dijital yuan ile ödeyebilecek. Dijital yuanla seçeneği artık Beijing’in 24 demiryolu transit hattı ve dört banliyö demiryolunda geçerli. Deneme hizmetini kullanmak isteyenlerin Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’na dijital RMB ticari kullanımı olarak kayıt yaptırması ve müteakip adımları izlemesi gerekiyor.

Beijing’in demiryolu transit hatları, yolcular için dijital seyahat deneyimini geliştirmek adına daha fazla senaryoda dijital RMB’nin daha geniş uygulamasını keşfetmeyi planlıyor.

Öte yandan kısa bir süre önce Çin’de bir ilk yaşandı ve bir işletme çalışanların maaşlarını dijital parayla ödedi. Söz konusu uygulama, ülkenin kuzeyindeki Hebei eyaletinde yer alan Xiong’an Yeni Kalkınma Bölgesi’nde hayata geçirildi. Dijital maaş, Xiong’an bölgesinde yürütülen ağaçlandırma projesine katılan işçilere verildi. Yerel makamlardan yapılan açıklamaya göre, söz konusu dijital maaş, dijital yuan şeklinde dağıtıldı ve ilave işlem ücreti ödenmedi, ayrıca dağıtım süreci daha güvenli şekilde yürütüldü.