CapturePerdiscope, yeni yayıncılık aracı çıktığında “hiç yoktan iyi” özelliklerle bizim aklımızı çeldi. Ama bir süre sonra gerçekten yavan gelmeye başladı. Öyle ya nereye kadar gidebilirdi bu? Açtım, seyrettiniz kapatınca her şey bitti…

Periscope da bu yüzden kendini yenilemeye başladı sonunda. En sonunda bir şeylere benzemeye başladı.

Periscope yayınlarına büyük güncellemeler geliyor. Bunu kendi kanallarından duyurdular. Nedir bu yenilikler? Gelin inceleyelim:

İlgilenilen yayınların aranması

Önümüzdeki haftalardan itibaren yayınları bir başlık veya konuya göre aramak mümkün hale gelecek. “Global List” içindeki “Arama” bölümüne tıklandığında, arama yapılabilecek #Seyahat, #Müzik, #Yiyecek gibi birçok başlık önerisi görülebilecek. Arama sonuçları içerisinde istenilen hashtag üzerindeki “Yayın yap” butonuna basarak veya doğrudan hashtag’i ekleyerek yayına bayşlamak da mümkün olacak.

Halen iki ayrı özel başlık içerisinde arama yapabilmek için de denemeleri sürürüyor. “First Scope” ile yeni yayıncıları aileye kazandırmak mümkün olacak. “GoPros ve Drone” ile de “GoPros” ve hatta drone üzerinden yapılan yayınlara da ilk kez ulaşılabilecek.

Drone’larla yeni bir bakış açısı

Desteklenen bir DJI drone üzerinden yayın yapmak için iPhone’u drone’un uzaktan kumandasına bağlamak yeterli olacak. Anında drone’dan videoyu otomatik olarak sisteme alarak; drone, iPhone kamera ve de GoPro arasında gidip gelmesini sağlayacaklar.

Yayın sırasında görüntü telefondan kuş bakışı şeklinde verebilecek ve hatta önemli noktalara dikkat çekmek için çizim (Sketch) özelliğini de kullanılabilecek.

iPhone telefon veya destekli bir DJI drone sahibi herkes bu hafta yayına başlayabilecek.

24 saat geçse de yayının saklanması

Geçen hafta, videolarınızı 24 saatten sonra da saklayabilmeye olanak tanıyan beta sürümü tanıtıldı. Bu hafta ise kullanıcılara yayınları üzerinde tam yetki sağlatacak bir uygulama hedefleniyor. Yakında yayınlar Periscope ve Twitter üzerinde yorumlar ve kalpler de dahil olmak üzere otomatik olarak kaydedilecek.

Eğer yayanını gösterme konusunda kullanıcı fikir değiştirirse yayınlarını “yayın sonrası ekranında” veya profilinde istediği an silebilecek. Ayrıca yayınının 24 saat sonra silinmesini isteyenler de bunu ayarlar bölümünden kolaylıkla yapabiecek.

Önemli Not: Twitter veya iletişimcileri bu basın bültenini gönderirken okura sizli bizli hitap ederek bir genç kızın hatıra defteri tadında yazmış. Siz baszın bültenini okura yazmıyorsunuz. Okura ben ulaşırım. Sizin hedefiniz bana ulaşmak. Yok ben okura sesenirim diyorsanız açın kendinize bir site oradan yayıncılık yapın. Şu iletişimin temel kavramlarını öğrenin artık…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.