Robotla psikoloji düzeltecek kadar çaresiz olmak

Turkcell’in fonlama noktası Arıkovanı içinden bir uygulama çıkmış. Adı Psybot. Bu bir terapi uygulaması. İçinde hazır sorular ve cevaplar var. Siz soruyu seçiyor, soruyor, seçilmiş cevapları alıp psikolojik olarak rahatlamış hissediyorsunuz.

‘Psybot’ terapi uygulaması, psikoterapi tekniklerini kullanarak kullanıcının destek alması gereken  durumunu çözmesini sağlıyor. Psybot robotu, 30 bin farklı içerik sayesinde kişinin durumunu kategorize ediyor. Kullanıcıyla sohbet eden yapay zeka, yazılan metnin içeriğini anlamaya çalışıyor, daha önceden uyguladığı kişilik testleri ile yaşanan sorunun kişiyi neden rahatsız ettiğini tahmin ediyor.

Birbirimizi hiç kandırmayalım. Bu bir eğer bunu söylerse şunu söyle, bunu söylerse daha önce şunu duyduysan bunu söyle uygulaması. Onu kodlayan kadar zeki, ona fikir veren psikolog kadar rahatlatıcı.

Biz insanlar, eğer bir arkadaşımızı karşımıza alıp konuşamayacak, bir aile büyüğümüze danışamayacak, yeşile çıkıp kendi kendimizi dinleyemeyecek kadar düştüysek… Medeti telefondaki If – Then programlamasına bağlamışsak bitmişiz biz.

Girişim de yapmayalım, fon da bulmayalım.