S III: Laftan anlayan doğal telefon

Samsung, GALAXY S III’ü, 3 Mayıs 2012 tarihinde, Londra’da düzenlenen uluslararası bir toplantıda tanıttı. Doğadan esinlenilerek tasarlanan yeni GALAXY S III kullanıcısını tanıyor.

Cihaz 4.8 inç HD Super AMOLED ekrana sahip. 8MP arka ve 1.9 MP ön kamerası var. İşletim sistemi Android 4.0 Ice Cream Sandwich.

Cihazın yeni özelliklerini şöyle sıralamak mümkün:

Smart Stay: GALAXY S III cihaz ile kullanıcı arasındaki etkileşim deneyimini güçlendiriyor. Yüzü, sesi ve hareketleri algılayan cihaz, daha kullanışlı ve doğal bir kullanıcı deneyimi sağlayacak şekilde, kullanıcıya göre kendini adapte ediyor. Yenilikçi ‘Smart Stay’ özelliği sayesinde GALAXY S III, telefonunun nasıl kullanıldığını anlıyor (kitap okumak, Web üzerinde gezinmek gibi) ve ön kamera gözleri belirleyerek, telefon ekranının parlak ışık düzeyini koruyarak izleme zevkinizi sürekli kılıyor.

S Voice: GALAXY S III’ün öne çıkan diğer bir özelliği de kelimeleri dinleyen ve cevap veren ‘S Voice’ isimli gelişmiş doğal dil kullanıcı arayüzü. S Voice, bilgi arama olanağı ve temel cihaz-kullanıcı iletişimine ek olarak, cihazın kontrolü ve komutlar ile ilgili güçlü işlevler de sunuyor. Telefonunuzun alarmı çaldıysa ve geciktirmek isteniyorsa GALAXY S III’e “ertele” demek yeterli oluyor. Tabii henüz iPhone üstünde türkçeleştirilmeyen sesli komut sistemleri Android üstünde çalışıldı mı görmek lazım.

Smart Alert: GALAXY S III yalnızca yüzü ve sesi tanımakla kalmıyor, aynı zamanda hareketleri de anlıyor. Örneğin, birine mesaj yazarken vazgeçip telefon etmeye karar verilirse telefon kulağa götürüldüğünde ‘Doğrudan çağrı’ numarayı çevriliyor.

S Beam: S Beam özelliği başka bir GALAXY S III telefonuna dokunarak 1GB boyutundaki bir filmi üç dakikada, 10MB’lık bir müzik dosyasını iki saniyede paylaşabilmeye olanak sağlıyor.

İki kat Wi-Fi: Daha hızlı bir bağlantı sağlama ve içerik paylaşımı için GALAXY S III Wi-Fi bant genişliğini iki katına çıkaran Wi-Fi Kanal Bağlama (Wi-Fi Channel Bonding) özelliğini sunuyor.

Balon Video: Yeni tanıtılan ‘Pop up play’ özelliği aynı anda başka görevleri yürütürken ekranın bir bölümünde video oynatabilmek mümkün. E-postalar kontrol edilirken veya Web’de gezinirken videoyu kapatıp yeniden başlatmaya gerek kalmıyor.

20 karenin en iyisi: 8MP kamerası sıfır gecikmeli deklanşör hızına sahip. Hareketli objeleri gecikmeden yakalıyor. ‘Burst shot’ işlevi, anında birbirini izleyen yirmi kare çekiyor ve ‘Best photo’ özelliği sekiz fotoğrafın en iyisini belirliyor.

NFC: Geliştirilmiş Yakın Alan İletişim Teknolojisi (NFC) sayesinde cihazı kullanarak mobil ödeme yapılabilir.