Site icon T K N L J

Samsung Türkiye’ye 17,5 milyar dolar yatırım yapar mı?

Samsung Amerika’da PR olayının kralını yaptı: Bir çip fabrikası açacak ve 17,5 milyar dolarlık yatırım yapacağım dedi. ABD’nin en büyük iki bölgesi, Teksas ve New York aralarında inanılmaz bir yarış yaptılar bu yatırımı alabilmek için. Ve yarışı Teksas “kazandı”.

Peki neden bu yarış? Çünkü kazanın bölgesinde 2024 yılının ikinci yarısına kadar 6.500 kişi inşaat yapacak ve müthiş bir istihdam doğacak. Sonrasında da 2.000 kişilik bir yüksek teknoloji istihdamı doğacak. Orada çalışanlar, o bölgenin dışından aileleriyle gelip oturanlar, üniversiteler, vs… Çok ciddi bir fayda doğacak buradan.

Samsung neden Teksas’ı seçti? Çünkü altyapı istikrarı var, çünkü döğer tesisine çok yakın, ama en önemlisi hükümet destek verdi.

Bu arada çip ya da yonga, adına ne derseniz deyin, bu cihazlar sadece telefonların değil televizyonların hatta otomobillerin bile temel parçalarını oluşturuyor. Bugün artık tek bir otomobilde bile yüzlerce çip var. Ve en önemlisi, bir çip, tırnak büyüklüğünde ve o olmazsa arabalar çalışmıyor, arabanın en minik parçası. Kelimenin tam anlamıyla yükte hafif pahada ağır bir parça…

Peki bayram değil seyran değil ABD hükümeti niye destek veriyor? Çünkü Bden, önceki güzel saçlı başkanına kıyasla teknolojide geri kaldıklarının farkına vardı. Bunun için stratejik rekabet alanları belirledi ve çip de tabi ki bunun çok önemli bir parçası. Resmen amazon büyüklüğünde federal fonlar akıyor artık bu konuda… Bir de tabi ki otomotiv gibi konularda çok cidi üretim yapan ABD tedarik zincirlerini garanti altına almak zorunda. “Aa çip bitmiş. O zaman üretim yapmayalım” demek istemiyor ABD.

Bu arada Samsung çip fabrikası için sadece para da istemiyor: Geçen sene çok ciddi iklimsel sorunlar yaşandı Samsung’un oradaki fabrikasında. Elektrik kesintileri voltaj oynamaları, çip fabrikası gibi canı burnunda bir üretim merkezinde ciddi sorunlara neden oldu. Ciddi derken, 300 milyon doların üstünde sorunlardan bahsediyoruz. ABD “siz merak etmeyin” tadında bir güvence verdi altyapıda tekrar sorun çıkmayacağına dair.

Samsung Türkiye’de bu yatırımı yapar mı?

Gelin şimdi bu sorunu TKNLJ formatında inceleyelim:

Bu kriterleri arka arkaya koyduğumuzda görüyoruz ki Samsung Türkiye’de sadece saçma sapan katlanabilir telefonlar için reklam yatırımı yapar o kadar. Onu da Google’a yapar zaten…

Bu yazıyı biraz neler olup bittiğini, ne yaparsak ne olabilir sorunsalını irdelemek için yazdım. Yoksa Samsung’un burada 17,5 milyar dolarlık yüksek teknoloji yatırımı yapmayacağını herkes biliyor. Ha yatırım yapmadılar mı? Yaptılar. Ucuz telefonlarına yüksek vergi gelmesin diye bir montaj atölyesi açtılar.

O da bir şeydir çok şey yapmayalım.

Exit mobile version