Saniyede 210 dolar büyüdü

Instagram, bir yıldan uzun süredir Apple kullanıcılarının kendilerini özel hissettiren uygulamaların başında geliyor. Yakın zamanda Android işletim sistemini taşıyan cep telefonlarına da sunulan uygulama, bundan yalnızca günler sonra bu adımının sebebini bizlere göstermiş oldu: Büyük bir satın alma.

Büyük satın almanın ne demek olduğunu biraz inceleyelim isterseniz: Bu şirketin fikri daha site açılmadan 7 ay önce 500 bin dolar sermaye aldı. 6 Ekim 2010 günü Apple Store’da ürün lansmanı yapıldı. 2 Şubat 2011’de 7 milyon dolar daha yatırım aldı. Sonra 50 milyon… Sonra 1 milyar dolar…

Facebook, bu milyonlarca kişinin kullandığı ve resimlerine filtre ekleyerek onları eskiymiş gibi gösteren uygulamayı rekor bir fiyata satın aldı. İnanması güç olsa da bu nasıl paraya çevirilebileceği belli olmayan yazılım parçasına 1 milyar dolar verildi. Yapılan ilk açıklamalarda sosyal medya devinin amacının bütün resimlerini bu uygulamaya taşımak isteyeceği bildirildi.

Instagram, yaptığı açıklamada yazılımlarının Facebook’dan çok daha fazlası olduğunu ve internet üzerinde farklı yerlerde hizmetlerin içinde yer aldıklarını bildirdi. Tam da bu yüzden firma bunlardan vazgeçmek istemediğini bildirdi.

Daha şimdiden Facebook’un firmayı nasıl değiştireceği konusunda dedikodular çıksa da net bir açıklama yapılmadı. Ancak olan olaylar ard arda koyulduğunda bunun uzun zamandan beri planlanan bir hamle olduğu net bir biçimde görülebiliyor. Şu anda tüm dünyadaki akıllı telefonların büyük çoğunluğunda var olan Instagram’ın Facebook ile işbirliği yılın en büyük bombalarından birisi olabilir.

Peki kendi gelir modeli var mı bu sistemin? Şu ana kadar yoktu. Instagram kullanıcıları Facebook’a girmek isteyecek mi? Muamma. Facebook bu sistemi satın alınca kullanıcı kazanacak mı? Çok büyük ihtimalle hayır.

551 günde 1 milyar dolarlık bir şirket yaratılmış oldu. günde 75.600 ve saniyede 210 dolarlık büyümekten bahsediyoruz.

10 dakika tuvalette kalsanız 126 bin dolar. 5 saniye hapşırsanız 1000 dolar…  8 saat uyusanız 6 milyon dolar…

Ülkemizde bu olabilir miydi? Hayır. Çünkü Türkiye’de fikre 500 bin dolar alamazsınız. Kendinizi dünyaya ifade edemezsiniz.

Ama şuna emin olun Türkiye’de bu sistemi çalıştıramazdınız bile. Çünkü Türkiye’de devletimiz sonu .am ile biten site isminizi muzır bulurdu ve açılmasına izin vermezlerdi…