Sansüre karşı tribün lideri kadar özgürlükçü olmak

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli blog yazım sitelerinden biri olan Blogspot.com kapatıldı. Konu hakkında karşı ve yandaş olanlar çok şey söyledi. Biz ara kademe olarak farklı bakış açıları getirmeye devam edelim…

Diyelim ki bir staddasınız. Bir stad dolusu taraftarla beraber maç seyrederken içlerinden biri kapıdan gizlice geçirdiği çakmağını cebinden çıkarıyor. Olanca kuvvetiyle hakeme doğru atmak istiyor. Yanındaki adam bunu görüyor ve hızla üstüne atlayıp çakmağı atmasını engelliyor. Çakmağı atmak isteyen aslında birini yaralamak isteyebilecek yapıda biri değil. Ama o anda gözü o kadar çok dönmüş ki çakmak atmak ona çok mantıklı geliyor. Onu engelleyen adama çok kızıyor. Belki yarım saat sonra ona teşekkür edecek. Ama o anda en iyi çözüm kavga çıkarmak olarak gözüküyor.

Engelleyen adam bunu niye yapıyor? Çünkü biliyor ki eğer çakmak doğru zamanda yanlış yere, birinin kafasına giderse oradaki tüm seyirciler ceza alacak. Belki çakmağı kafasına yiyecek olan kişi bunu haketmiştir. Ama doğru olan haketmiş insanı çakmaklı adamın cezelandırması değil. Çünkü işler daha da kötüye giderse sadece bir hafta değil, birkaç hafta boyunca stad kapalı kalacak. Kulübe ciddi bir para cezası gelecek. O zaman kulüp istenilen transferi yapamayacak. Bir kişinin mani olabileceği bu kadar kötülüğe ne diyorsunuz?

Bu arada verdiğimiz örnek günümüz Türkiyesinde hipotetik değildir. Artık tribünlerde sahaya madde atılmasına bizzat tribünler engel olmaktadır.

Gelelim Blogspot.com örneğine… Bir internet sitesi var. İçinde aynı tribündeki insanlar gibi çok yüksek sayıda insan var sadece internette kendini ifade etmeye gelmiş. Birisi çıkıyor, belki Digiturk’e olan garezi, belki anlık bir aptallıkla yayınları internet üstünden gösterecek bir yapı kuruyor. Bunu da blogspot üstüne koyuyor. Maçtan dakikalar önce arama motorlarına maçı hangi adresten seyredebilecekleri söyleniyor.

Yapılanın kanunsuz olduğunu herkes biliyor. O anda bu yapılmasa, maç canlı seyredilmese kimse hiçbir yerinden bir şey kaybetmez. Böylesi bir şeyin yapılması durumunda sitelerin kapanabileceğini de herkes biliyor aynı Youtube olayı gibi. Digiturk’ün buna yaptığı yatırımı çıkarmak için bu işin takipçisi olacağını da biliyor. Bu korsan mikro siteyi açan bilinçli ve şuurlu bir biçimde hem internete hem de onu kullanan binlerce bloggera zarar vermek için bunu yapıyor. Çünkü ne bir maddi kazancı var, ne de manevi…

Blogspot.com örneğinde eksik olan şeylerden biri de bu işten oldukça zarar görmüş ve görebileceğine de inanmış sağduyulu insanların yokluğu sorunu da var. Acaba kimse böylesi siteler yapan kişilere bunun yanlış olduğunu söylemeye çalıştı mı? Bunu söylemeyi düşündü mü? Maçlarda ne idüğü belirsiz insanlarla sırf bu yüzden kavga edenler kadar yürekli oldu mu?

Bu arada Google keşke bana söyleseydiniz ben kaldırırdım diye resmi açıklama yapmış. Altına da bir link vermiş. Adınızı ve şirketinizi yazıyorsunuz, kimin size nasıl bir copyright sorunu çıkardığınızı ekliyorsunuz. ABD’de EMI Records ya da SONY Music bu forma tıklayarak mı halllediyorlar işlerini acaba? Biraz dalga geçer gibi olmamış mı bu? Kaldı ki Digiturk b.iz Google’a başvurduk cevap alamadık diyor. Acaba Digiturk’ün işine mi geliyordu o kadarcık bir linke tıklayıp işi hallettirmektense mahkemelere dava açıp kendini zora sokmak ve dünya kadar avukatlık parası vermek?