Site icon T K N L J

Sesli yazı yazabilir misiniz?

isonem-anti-sound-ses-yalitim-boyasi3Yazı yazmanın daha hızlı ve kolay yollarını arıyorum. Bunun için evdeki bütün teknolojik imkanları elimden geldiğince kullanmaya çalışıyorum. Bugünkü denemelerimin başında dikte ederek yazı yazmak geliyor. Bunun için mac bilgisayarın  yazı yazma özelliğini kullanıyorum. Gerek yazıyı daha hızlı düzeltmek gerekse formatlayabilmek için microsoft office uygulaması açtım.

Bir bakış acısıyla klavye  odaklanıp yazmaktan gerçekten de daha hızlı. Ama her cümle sonunda mutlaka  noktalama işaretini dile getirmek gerekiyor. Buna alışmak bayağı zamanımı aldı.

İşin daha ilginç tarafı YAZI yazarken düşünmeniz farklı bir hal alıyor. Şunu fark ettim ki parmaklarım klavye üstünde dolaşırken farklı düşünüyorum, sesli düşüncelerimi ekrana aktarırken farklı düşünüyorum. Aynı yazıyı yazan AYNI adam olarak parmaklarım kuşlarda dolaşırken hayata geçirdiği fikirlerle sesli dile getirdiğim alanlardaki ortaya çıkan fikirler birbirlerinden farklı oluyor.

Sanırım gazeteci Televizyoncu  arasındaki  temel fark da  buradan kaynaklanıyor. Ben klavyeye basma anında parmaklarımı düşünce  hızına yetişemeyeceğini  düşünüyordum oysa klavye bana ekstra bir düşünce süresi veriyormuş.  Sesli yazı yazmak ne kadar kolay olursa olsun fikirleri bir araya getirme yeteneğini sese yüklemek  biraz daha zaman alacak. Ve ciddi bir biçimde antrenman yapmayı gerektiriyor.

Bu işin bir diğer güzel tarafı da yanımızda sürekli bilgisayar ya da klavye taşımak zorunda olmamak. Denemelerimden yola çıkarak size söyleyebilirim ki telefonda tabletin dikte  özelliğini de kullanmak mümkün. Ancak bilgisayar telefon ve tablet arasında şöyle bir fark var: tüm bu cihazlar yazdıklarınızı internet üstünden merkeze gönderiyor. Merkeze giden  ses orada yazıya  dönüşüyor ve aletinize  geri geliyor. Eğer internetiniz hızlı değilse yazı yazma işi bir işkence halini alıyor.

Tablet ve telefonda cihazlar sizi sürekli dinlemiyor.  Sistemin tanımadığı kelimeler, birleşik kelimeler, arapça ve Farsça kelimeler sistemin tıkanmasına yazdığınız yazının kilitlenmesine ve zaten konuşurken zar zor oluşturduğunuz düşünce akışının bölünmesine neden oluyor.

Şu anda bulduğum ideal çözüm, yazıyı bilgisayarda  önümde klavye açıkken seslendirmek. Böylece bilgisayarın zorlandığı kelimeleri klavye ile düzeltiyorum, ayıramadığı de da gibi bağlaçları elimle müdahale ederek değiştiriyorum.

Bir süre sonra daha iyi bir şekilde yazabileceğime eminim.

Ama özellikle vurguladığım gibi önce konuşarak yazı yazma disiplinini kazanmam lazım. Olay teknolojide değil kafada tıkanıyor şimdilik…

Bu yazıyı size elimle yazmış olsaydım,  büyük bir ihtimalle çok daha önce yayına alırdım. Gelişmelerden sizi haberdar edeceğim…

Exit mobile version