Sizi hackleyen korsanlar değil kendi korku ve açgözlülüğünüz

Sizi hackleyen korsanlar değil kendi korku ve açgözlülüğünüz

hackersKullanıcıların hesaplarını ele geçiren, onların paralarını çalan ve hayatlarını zehir eden korsanlar aslında yüz yıllardır uygulanmakta olan bir taktiği onlar üstünde sosyal olarak kullanıyor: Korku, merak ve azgözlülük.

İnsanların aslında tıklamaması gereken linklere tıklamalarını sağlayan, onlara açmamaları gereken dosyaları açtıran şey bu basit üçlü.

 

Her ne kadar bilgisayarlar en yüksek teknolojik yazılımlarla korunsa da insanların bu üç zayıflığının önüne geçilmediği sürece yapılacak hiçbir şeyin bir karşılığı olmayacak.

Daha 16. yüzyılda İspanya$da zengin bir kişinin hapisten kurtulması için sıradan halka mektuplar gönderilip onların paraları çalınıyormuş. Bugün yapılan şey de aynı: 15 milyon dolar para sakladığını söyleyen eski bir Amerikan askerinin hesabına 50 bin dolar gönderip 3 milyon dolar kazanacağını uman bir açgözlünün durumu bu. Veya sözde polis tarafından korkutulan ve para yatırmazsa hapse gireceği söylenen birinin durumu. Veya burayı tıklarsan hayatının en güzel deneyimlerinden birini yaşayacaksın diyen birinin söylediği sözler…

 

Bilgisayar korsanları elbette kötü insanlar. Ama suçun yüzde yüzü onların üstünde değil. Bunu söylemeden önce bir bakın bakalım kendinize ve yaptıklarınıza. Kim kendine 50 bin dolar gönderen birine 3 milyon geri ödeme yapar ki? Kim size bir linkle hayatının en güzel deneyimini yaşatır? Kim kime 4 bin liralık iPhone’u 250 liraya satar?

Eğer kimlik bilgilerinizi kaybettiyseniz suçu önce kendinizde arayın…

 

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş