somaSoma benim hayatımda çok önemli bir yer taşıyor. Bundan 40 sene önceki halini biliyorum orayı. Maden kazasından sonra içim daha bir farklı acıdı. Orası madene mahkum çünkü tarımı bitmiş, başka iş yok. Günde 5 lira alarak hayatını tehlikeye atan güzel insanlarla bezeli bir yer orası…

Peki nasıl kurtulur… Kimse bunu tartışmıyor. Oraya yenilik ve güzellikler getirmektense günde 5 liraya adam çalıştırıp onları öldürmeden madenden çıkarma üstüne bir plan bu.

Ben farklı bir plan hazırladım Soma için. Bunu TKNLJ formatında sizlerle paylaşmak istiyorum:

  • Soma’nın madenden başka kurtuluş imkanı yok demek, oradaki insanları madene mahkum etmek yanlıştır.
  • Soma’nın not ortalamalarına, Manisa ve çevresinin imtihan kazanma başarısına bir bakın: Orası başta matematik olmak üzere birçok alanda iyi eğitim alan bir bölge
  • Böylesi bölgeleri kalkındırmak için tüm dünya yazılım işini kullanıyor. Bizim ülkemiz de yazılımı üretmeyi, kullanmayı ve en önemlisi de satmayı biliyor artık.
  • Turkcell’in Geleceği Yazanlar adında bir projesi var. Bu proje en temel hatlarıyla bilgisayardan yazılı ve görüntülü olarak yazılımcılığı öğretmeyi, ortalama kullanıcıları basit yazılımcı yapmayı amaçlıyor.
  • Turkcell; Soma’ya giderek bu yaz tatilinde çok özel 50 çocuk seçerek onları yazılımcı yapmak için temel adımları atıp onları gerek bilgi gerekse donanım konusunda doyurabilir.
  • Bu bölgeden seçilecek 50 çocuğa yazılımcılığı öğretir ve içinden sadece 20 tanesini önümüzdeki yıllarda iyi yazılımcılar haline dönüştürürsek inanın Soma, ülkeye madenin yarattığı katma değerrden çok daha fazlasını üretir, insanlar madene girmekten kurtulur ve bir şehrin kaderi değişir.

Turkcell’in bunu gerçekleştirecek vizyonu ve kaynağı olduğuna inanıyorum. İnanmaktan öte biliyorum…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.