Sony Ericsson yılın ilk sonuçlarını açıkladı

Sony Ericsson, 2011 çeyreğinde 8,1 milyon ürün sevk etti. Çeyrek sonunda yeni ürünlerin pazara girmesi, mevcut ürünlerin sevkiyatında azalma ve satış sezonuna bağlı dalgalanmalar nedeniyle sevk edilen ürün sayısı geçen yıla göre yüzde 23 ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 28 azaldı.

2011 ilk çeyreğinin ortalama satış fiyatı geçen yıla göre yüzde 5 ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 4 artarak 141 Avro olarak gerçekleşti. Sony Ericsson’un geniş ürün ailesi ve dünyanın çok çeşitli bölgelerinde faaliyet göstermesi fiyat erozyonunu büyük ölçüde azalttı.

Bu çeyrekte toplam satışlar geçen yıla göre yüzde 19 ve geçen çeyreğe göre yüzde 25 azalarak 1,145 milyar Avro olarak gerçekleşti.

Sony Ericsson’un brüt kâr oranı geçen yıla göre yüzde 2 ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 3 artarak yüzde 33 oldu. Bu sonuçta ortalama satış fiyatında gözlenen artışın ve patent ücretleri ile garanti harcamalarındaki olumlu gelişmelerin de etkisi oldu.

Yılın ilk çeyreğinde vergi öncesi gelir geçen yıla göre 3 milyon ve bir önceki çeyreğe göre 20 milyon Avro azalarak 15 milyon Avro olarak gerçekleşti. Kâr payında gözlenen artış ve işletme maliyetlerinin azalması bunun olumsuz etkilerini önemli ölçüde azalttı.

Sony Ericsson’un 2011 ilk çeyreğindeki net geliri vergi dışı gelirin de eklendiği bir önceki yılın aynı dönemine göre 10 milyon Avro azalarak 11 milyon Avro oldu. Net gelir ise vergi öncesi gelirde gözlenen 20 milyon Avroluk düşüşe rağmen, geçen çeyreğe göre 3 milyon Avro arttı. Bu da vergi oranındaki düşüşün bir göstergesiydi.

Envanter yatırımları, gelir beyanında nakit kalem olmaması ve sezona bağlı değişiklikler nedeniyle, Sony Ericsson’un 2011 yılının ilk çeyreğinde nakit akışı -353 milyon Avro olarak gerçekleşti. Likiditeyi ve büyümeyi artırmak için yapılan 375 milyon Avroluk dış borçlanma sonucunda, Sony Ericsson’un çeyrek sonu toplam borçlanması 604 milyon Avro tutarına ulaştı. 31 Mart 2011 itibariyle Sony Ericsson’un cari hesap dengesi 599 milyon Avro oldu.

Sony Ericsson’un tahminlerine göre şirketin bu çeyrekte akıllı telefon pazarındaki payı satılan ürün adedi bazında yaklaşık yüzde 5 ve değer bazında yüzde 3 oldu.

Sony Ericsson, global cep telefonu pazarında 2011 yılında toplam satış adedi bazında orta ölçekte büyüme öngörüyor.