Sony tablete enteresan bir giriş yapıyor

Sony tablete enteresan bir giriş yapıyor

Sony, yıl sonuna doğru Android işletim sistemli iki yeni tableti piyasaya süreceğini duyurdu. S1 adlı tabletin yalnızca Wi-Fi ile çalışacağı ve toplu bir gazetelik niteliğinde olacağı, S2’nin ise AT&T’nin 4G şebekesi ile çalışacak olduğu açıklandı.

Sonyi Nintendo DS imzalı cihazı ile çift ekran tasarımını devam ettiren tek şirket niteliğinde. Kyocera Echo, Android işletim sistemli, Sprint şebekesi ile çalışan tek ve çift ekranlı bir akıllı telefon. Peki çift ekranlı olma özelliği yalnızca oyuncaklarda kullanılan bir marifet mi? Bu belki de Nintendo’nun DS’i çıkarmadaki tüm eğilimini açıklıyor olabilir. Nintendo yalnızca donanımı hazırlayıp bir kenara bırakmış olamaz. Dünyaca ünlü oyun geliştirici şirket, Gamecube’u ortaya çıkardı. Böylelikle başka kimse Nintendo için oyun yazmak istemedi.
İkinci olarak Nintendo, oyun geliştirici yazılımcılara nasıl yaklaşacağını oldukça iyi biliyor ve bu oldukça kritik bir konu çünkü DS ile ilgili temel sorun şu ki, Android yazılımcılara çift ekranlı cihazlarda çalışacak oyunları yazdırmayı bilmek çok önemli.
Nintendo, DS’i çok önemsiyor ve bu cihazı öncelikli işleri arasına koydu. Nintendo’nun, TV ya da MP3 çalar gibi tüketicilere yönelik elektronik cihaz üreticisi değil, oyun platformları geliştiren bir oyun devi olduğu herkes tarafından biliniyor. Nintendo DS şirketin, açık pazara sunduğu herhangi bir ürün değil, adeta bir amiral gemisi niteliğinde. Bu noktada yazılımcılar, yalnızca büyük bir yatırımın parçası olmakla kalmayıp, uzun zaman alacak projelerde dahil olacakları konusunda da bilinçlendiriliyorlar.
Sony S1 ve S2 tabletleri için Adobe ile ortak bir ekip oluşturarak yazılımcılara 200 bin dolarlık ödül sunacaklarını duyurdu. Ama bunun uzun vadede ne kadar faydalı olacağı tartışılır çünkü en merak edilen soru neden yazılımcılar tek ekranlı uygulamaları çalıştıracak olan bir tablet için neden iki ekranlı uygulamalar yazsın? Ancak Sony henüz bu konuya açıklık getirecek gibi görünmüyor. Bunun yanı sıra S2, Sony için öncelikli işlerden biri gibi görünmüyor. Ayrıca her iki tabletin de PlayStation sertifikalı olacağı açıklandı.
Sony’nin AT&T altyapılı ilk 4G tableti gibi S2 de belli oranda bir ilgi toplayabilir ancak cihazın kendisi Sony için yeni bir rota ve hatta biraz da gövde gösterisi niteliği taşıyor. Daha büyük bir yenilik gelene kadar insanların dilinde dolanacak bir konu olarak kalacağa benziyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş