Her seçimin kendine has kuralları var. Ancak seçimi etkileme potansiyeli olan sosyal medya şirketleri global yapılara sahip. Tüm dünyanın her yerindeler. Mesela seçim günü Türkiye’de bir basın organı istediği manşetle çıkamaz seçim yasakları kapsamında. Ama birisi anonim bir biçimde Facebook ya da Twitter’a ilan verip istediği her şeyi söyleyebilir. Türk kanunları aksini söylese bile.

Ama sonuçta bunlar birer Amerikan şirketi. Ve orada olacak bitecek olan şeylere karşı kayıtsız kalamıyorlar. Kalamıyorlar da ne yapıyorlar? İşte yabancı basından çıkardığım birkaç küçük notu sizinle paylaşmak istiyorum Amerikan seçimlerine yönelik.

Amerikan seçimlerinde tehdit olarak tanımlanan şeylerin başında “bizim başkan kazanıyor” şeklindeki zafer çığlıkları geliyor. Çünkü bunlar sonrasında oy verecek olan insanların oylarını etkileyebildiği gibi “aa o zaman yenildik oy vermeyelim” gibi bir algıya da neden olabiliyor. İşte o yüzden kimsenin bir şey dememesi gerekiyor. Özellikle de sosyal medyada.

Sosyal mdya araçları bunlar için birkaç küçük açıklamada bulundu:

Adaylar veya kampanyalar erken zafer iddiasında bulunursa, Facebook içeriğe etiketler ekleyeceğini ve yarışın durumu hakkında bilgi içeren haber akışlarında bildirimler göstereceğini söyledi.

Twitter, sonuçlar onaylanmadan önce herhangi bir zafer iddiasını veya yanıltıcı iddiaları kaldıracağını veya bunlara uyarı etiketlerini yapıştıracağını dile getirdi.

YouTube,bazı yanlış seçim bilgilerini yasaklıyor, ancak erken zafer iddialarına karşı bir kuralı yok. YouTube, insanları bireylere veya belirli bir grup insana karşı şiddet eylemlerinde bulunmaya teşvik eden içeriği kaldıracağını belirtmişti.

Reddit, seçim sonuçlarını yanlış yönlendirmek veya yanlış tanıtmak isteyen bilgilerin siteden kaldırılacağını söyledi. Ayrıca kişilere veya gruplara karşı şiddeti teşvik eden, yücelten veya kışkırtan içeriği yasakladığını söyledi.

TikTok, sonuçları resmi açıklama vaktinden önce platformda daha az görünür hale getireceğini ve vaktinden önce yapılan açıklamaların üstüne sonuçların resmi olarak duyurulmadığını anlatan açıklamalar ekleyeceğini belirtti.

Twitch, erken zafer iddiaları veya seçim sonuçlarına itiraz eden içerikler için işlem yapmayacağını söyledi. Snapchat, iddiaları Snapchat’tan kaldıracağını söylerken, Pinterest erken zafer iddialarının dağıtımını kaldıracağını veya sınırlayacağını söyledi.