Sosyal Medya’nın Büyük Ağabeye Faydaları

Sosyal Medya’nın Büyük Ağabeye Faydaları

Geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan bir habere göre FBI’ın sosyal medyayı, terörist saldırıları daha gerçekleşmeden fark etmek konusunda çeşitli algoritmalar hayata geçirdiği bildirilmişti. FBI bu konuda herhangi bir yalanlama sunmazken bu gelişme şirketleri sosyal medyayı bir kristal küre olarak kullanmak konusunda harekete geçirdi.

Birçok firma değişik değişik emellerle buradaki bilgilere ulaşmaya çalışıyor. Özellikle Facebook ve Twitter hesapları üzerine yoğunlaşan araştırma alanlarından bazıları ise şöyle;

  • Terörist Saldırılar: FBI açıkça yalanlamazken Ulusal İstihbarat bölümü Facebook’un gizli olmayan iletilerini inceleyen bir yazılım için kollarını sıvadı bile. Sadece bu da değil, Wikipedia güncellemeleri, web aramaları, tweet’ler, trafik kameraları gibi veriler belli ki FBI’ın hedefinde. Hatta bu ilgi Amerika’da bu yıl oldukça popüler olan “Person of Interest” dizisinde hayat buldu. Dizi tam da bu kurgunun gerçek olduğunu kabul ederek hareket ediyor. Yorumcular ise bir teröristin neden kamuya açık bir alanda eylemleri hakkında bilgi vermeyeceği konusunda hemfikir.
  • Seçim Sonuçları: Obama’nın kampanyasından sonra sosyal medya ciddi bir biçimde bir silah olarak kullanılmaya başlandı. Partiler dünyanın her tarafında kendi görüşlerine uygun olmayan fotoğrafları paylaşıyor, seçmenlerinin nabzını tutuyor. Yorumcular bu bilgilerin kullanılmasının seçim sonuçları hakkında ilginç bir yorum getiriyor. Huffington Post’dan Keya Dannenbaum diyor ki, “kendi istediğini söyleyen birkaç milyonun gücü, telefon ya da ankete cevap veren birkaç yüz kişiden çok daha fazladır”. Önümüzdeki dönemde bu kaynağın daha aktif olarak kullanılacağı yönündeki yorumlar da ağırlık kazanıyor.
  • Ödül Tahminleri: Sosyal medyada çıkan sonuçlar gerçek çıkıyor gibi. Sundance film festivalinde sosyal medya üzerinde yapılan anketler ciddi oranda başarı sağlarken aynısının Oskar gibi daha geleneksel bir törende de yaşanıp yaşanmayacağı merak konusu. Eğer doğru çıkarsa, en iyi film Hugo, en iyi oyuncu da Gary Oldman seçilecek. Amerika’nın ünlü dergilerinden Entertainment Weekly de buranın gücüne inananlardan.
  • Derbi Sonuçları: Henüz Türkiye’de ciddi bir araştırma bu konuda yapılmasa da Amerika’da bahis şirketleri sosyal medyada çıkan sonuçları ciddi olarak değerlendiriyor. Değişik matematiksel formüller taraftarların yazdıkları üzerine uygulanarak gerçekten kazanacak takım tahmin edilmeye çalışılıyor. Bunun en büyük testi geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen Super Bowl maçında yaşandı. Amerikan futbolunun final oyununu Facebook ve Twitter kullanıcıları New England Patriots’un kazanacağını söylemişti. Ne yazık ki maçı kaybettiler. Forrester Araştırma şirketi, yaptığı açıklamada “Maç sonucu gibi bir konuda böylesi yöntemlerin herhangi bir güvenilirliğinin olması düşünülemez” yorumunu yaptı.
  • Hisse Senedi Değerleri: Maçların aksine hisse senetlerinde sosyal medyanın ciddi bir etkisi olduğu verilerle kanıtlandı. Aralarında WiseWindow, Derwent Capital Markets’ın da bulunduğu birçok amerikan firması, geçtiğimiz yıl yaşanan Netflix’in hisse düşüşünü Facebook ve Twitter’dan tahmin etmişlerdi. Fonları yöneten firma Derwent ise geçtiğimiz Mayıs ayında ilk defa sadece Twitter güncellemelerine bakarak bir fon yönetti. İlk birkaç ay hatta diğer fonlar kaşrısında bu fon ciddi bir avantaj sergiledi.
  • Kim Hangi Yazıyı Okuyacak: HP firması yaptığı araştırmada sosyal medyadaki kelimelerin incelendiğinde hangi yazının daha çok rating alacağının tahmin edilebileceğini açıkladı. Bazı anahtar kelimelerin içinde geçtiği yazılar, diğerlerine göre çok daha fazla okunuyor. Bunların yazının içeriğiyle de doğrudan bir bağlantısı yok.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş