maliye_bakanligiBilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Cılız, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinde yer alması hedefi için bilişim sektörünün GSMH’deki payının, yüzde 3,5 – 4’ten 6,5’a çıkması gerektiğini belirterek, “Sektörümüz için vergi yükü, olmazsa olmaz çözülmek zorunda olan bir problem. Bu vergiyle istenen katma değeri yakalamamız imkansız” dedi.

Kemal Cılız, sektörün, katma değeri düşük, tüketime ve ithalata dayalı olduğunu ileri sürerek, şöyle devam etti: “19 milyar liralık bilişim sektörünün içerisinde, katma değer servis ve yazılım dediğimiz aklın olduğu kısım, yüzde 25-30 civarında. Dünyada bu, yüzde 55 oranında. Tüketerek büyümenin anlamı yok. Tüketimin tabii ki verimlilik etkisi var ama diğer yandan sektörel büyüklük içindeki katma değerinin artması gerekiyor. Sektörün o çarpan etkisini yakalayabilmemiz için, servislerin sektör içindeki payının yüzde 45-50’ye gelmesi lazım.”

Türkiye’de teşviklerin iyi durumda olduğunu ama basitleştirilmesi gerektiğini ifade eden Cılız, “Sektörümüz için vergi yükü, olmazsa olmaz çözülmek zorunda olan bir problem. Bu vergiyle istenen katma değeri yakalamamız imkansız” görüşünü dile getirdi. Cılız, vergi yükünün azaltılmasıyla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun kendileriyle aynı görüşte olduğunu ileri sürerek, “Ama son sözün sahibi Maliye Bakanlığı, vergi oranlarını düşürmeye yanaşmıyor çünkü hazır gelir, hiçbir zaman bırakılmak istenmiyor. Biz de (Oran düşerse bütün gelirleriniz artacağı için vergi geliri kaybınız olmaz, hatta şu anki vergiden daha çok vergi alırsınız) diyerek ikna etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Şimdi gelelim Cılız’ın vurguladığı vergi konularındaki şahsi yorumlarıma:

  1. Telekomünikasyon sektöründeki yıllardır süregelen verginin boyutları ortaya konmalı. İnanılmaz şekilde devlet telekom setöründen gelen paralarla besleniyor. Kesinlikle bu sektör ülkenin bütün mali açıklarını kapıyor. Kapamasın demiyoruz ama ülkenin ileri gitmesinde önemli bir rol oynayacak olan tlekom sektörünün de kanını emdiğimiz vatandaşı bu kadar deli ettiğimiz yeter. Artık biraz insafımız varsa bunu çalışır hale getirelim.

  2. Eğer vergi konusunu gündeme getireceksek lütfen kimi bilişim ürünlerini havyar ve ziynet eşyasıyla aynı kategoriden çıkaralım. Bu kadar da aptal yerine koymayalım bilişim kullanım ülkeyi kalkındırmak isteyen insanları

  3. Eğer vergiyi bir yerden indirebiliyorsak lütfen gözümüzün içine bakıp duran kimi büyük ülkelerin ultr şirketlerine üretim ve arge şartıyla vergi indirimi getirelim. Yapılacak şey çok basit: Microsoft, Apple, Samsung ve Google gibi şirketler dünya dev değil mi? Öyle. Bunların bazılarından vergi almakta zorluk çekiyor muyuz? Öyle. O zaman gelsinler burada dükkan açsınlar, belli bir insan sayısının üstünde istipdam yaratsınlar, satışlarını buradan gerçekleştirsinler. Hem buradaki bilişim kazansın hem de hiç alınmayan ve alınamaycak olan verginin düşük de olsa alınma ihtimali olsun.

  4. Üreimini Türkiye’ye kaydırmak isteyen herkese vergi indirimi gelsin. Çünkü Türkiye kendi başına üretime tepeden başlayamayacak. Önce birileri burada üretim yapsın. Bunun yan sanayii doğsun. Bu yan sanayi ve üretim bilgisini elde ettikten sonra zaten Türk insanı bağlasan durmaz. Ama bunu yapmak için ama Apple, ama Samsung gibi devleri buraya getirmek zorundayız. Bunun için vergiden daha başka bir seçeneğimiz var mı?