Superonline “en çok sabit numara bize taşındı” dedi

numara tasimaTurkcell Superonline, sabit numara taşıma uygulamasını başlatan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yönetmeliğinin 5. yılında sabit numara taşıma rakamlarını açıkladı. Bu 5 yıllık sürede toplam 673 bin numara taşıma işlemi gerçekleşti.

İnterneti 1,9 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar ulaştıran şirket, 2014 yılının ilk yarısında gerçekleştirilen sabit numara taşıma işlemlerinin yüzde 89,4’ünde tercih edilen operatör oldu. Bu dönemde, sabit hat ücreti ödemeden ses hizmetlerinden yararlanmak isteyen yaklaşık 96 bin kişi sabit telefon hizmetini Turkcell Superonline’dan almaya başladı.

Peki mobil dünya ne durumda? Ben size söyleyeyim çok acayip. Mobil numara taşınabilirliği çıktığından bu yana yaklaşık 72.5 milyon numara taşındı. Sadece 2014 yılının ikinci çeyreğinde 3.5 milyon mobil numara taşındı.

Peki neden mobilde bu iş bu kadar işi giderken sabitte daha yavaş kaldı? Çünkü devletimiz mobilde numara taşınabilirliğini çok istedi. Sabitte o kadar istemedi. Mobil numara taşınabilirliğinde atılan adımlar ve varolan isteklilik sabitte olsaydı Türk Telekom özelleştiğinde 19 milyon olan sabit hat müşterisi sayısı şimdiki gibi 13 milyonların altına düşmezdi. Bir sürü de insan bundan ekmek yiyor olurdu.

Bu ülkede yıllar boyu sabit numara taşınabilmesini sağlamak için BTK kapılarında yatan işletmeler oldu. Onlara yapılanlar eğer mobil numara taşınmasını isteyenlere de yapılmış olsaydı bugün değil 72 milyon, 7 milyon bile numara taşınmamış olabilirdi.