Tayfun Acarer’in “gözünden kaçmış” gerçek

Tayfun Acarer yaptığı basın toplantısında kendini eleştirenlere “yine” vermiş veriştirmiş. Eleştirenleri önlerine gelen metni okumamakla suçlamış. Demiş ki:

“Servis sağlayıcılara gönderilen yazıyı birkaç defa okudum. Orada ‘bu kelimeleri gördüğünüzde erişimi engelleyin, yasaklayın, kısıtlayın’ diye en ufak bir kelime yok. Sadece ‘genellikle bu tür müstehcen içerikler şu kelimelerin altında olabiliyor’ diye bir bilgilendirme var. Bu, içerik ve servis sağlayıcılardan gelen talep üzerine yapılmış bir işlemdir. Son dönemlerdeki tartışmalar, genellikle kararın ya da yazının okunmaması ve yapılan yorumlardan kaynaklanıyor.”

Sevgili gazeteci arkadaşlarımız yanlarında servis sağlayıcılara gönderilen metin olmadığı için muhtemelen “aa olur mu sayın başkanım” demediler. Ama metni noktasına virgülüne dokunmadan sizinle paylaşırsak kimin neyi okumadığını, defalarca okuduğu halde gözünden kaçırdığını sanırım daha iyi anlarız:

Buna göre barındırdığınız alan adlarında İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içeriklerin bulunmaması gerekmektedir. Aşağıda İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içerik bağlamında değerlendirilebilecek kelime gurupları verilmiştir. Bu kelime guruplarını barındıran içeriklerin çıkarılması ile ilgili alan adlarının hizmetine son verilmesi ve son durumun mail ile tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda ilgili CEZAİ müeyyideler ile karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır.

Tarihe yanlış not düşülmesini önlemek, neyin ne olduğunu bilmek için herkese yanında bilgi ve belgeyle gezmelerini öneriyorum. Eğer yanında bu belgeler varsa ve bu soru sorulmadıysa o zaman bunun ayıbını toplantıya katılanlara bırakıyorum.

İnsanları yanıltmamak, bir seçenek değildir.