Tayfun Acarer yaptığı basın toplantısında kendini eleştirenlere “yine” vermiş veriştirmiş. Eleştirenleri önlerine gelen metni okumamakla suçlamış. Demiş ki:

“Servis sağlayıcılara gönderilen yazıyı birkaç defa okudum. Orada ‘bu kelimeleri gördüğünüzde erişimi engelleyin, yasaklayın, kısıtlayın’ diye en ufak bir kelime yok. Sadece ‘genellikle bu tür müstehcen içerikler şu kelimelerin altında olabiliyor’ diye bir bilgilendirme var. Bu, içerik ve servis sağlayıcılardan gelen talep üzerine yapılmış bir işlemdir. Son dönemlerdeki tartışmalar, genellikle kararın ya da yazının okunmaması ve yapılan yorumlardan kaynaklanıyor.”

Sevgili gazeteci arkadaşlarımız yanlarında servis sağlayıcılara gönderilen metin olmadığı için muhtemelen “aa olur mu sayın başkanım” demediler. Ama metni noktasına virgülüne dokunmadan sizinle paylaşırsak kimin neyi okumadığını, defalarca okuduğu halde gözünden kaçırdığını sanırım daha iyi anlarız:

Buna göre barındırdığınız alan adlarında İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içeriklerin bulunmaması gerekmektedir. Aşağıda İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içerik bağlamında değerlendirilebilecek kelime gurupları verilmiştir. Bu kelime guruplarını barındıran içeriklerin çıkarılması ile ilgili alan adlarının hizmetine son verilmesi ve son durumun mail ile tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda ilgili CEZAİ müeyyideler ile karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır.

Tarihe yanlış not düşülmesini önlemek, neyin ne olduğunu bilmek için herkese yanında bilgi ve belgeyle gezmelerini öneriyorum. Eğer yanında bu belgeler varsa ve bu soru sorulmadıysa o zaman bunun ayıbını toplantıya katılanlara bırakıyorum.

İnsanları yanıltmamak, bir seçenek değildir.

8 YORUMLAR

 1. Orada şu cümleye ben takıldım: “Aşağıda İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içerik bağlamında değerlendirilebilecek kelime gurupları verilmiştir.” Bu cümle de özellikle değerlendirilebilecek kelimesine dikkat çekmek istiyorum. Yani bu cümle biraz BTK Başkanı’nın iddiasını doğrular cinsten. Ama ondan sonra gelen cümleler bu cümleyle tamamen zıt bir anlam ifade ediyor. Bence BTK’nın bu tür metinlerde çok daha dikkatli davranması lazım.

 2. Böylesine hassas bir sosyo-teknik konuya dair yazılmış bu metinde verilmek istenen ile insanların anladıkları arasındaki farka sebep olan hatanın temeli: böylesine önemli, geniş yelpazeden insana hitap eden kritik mesajın kanımca saf bir mühendis / teknik birey tafarından kaleme alınmış olması.
  Benim metni okuduğumda anladığım şey şu oldu:
  Uyulması gereken kanun ve yönetmeliklerimiz var, bunları bulmak ve yayından kaldırmak malumunuzdur, sizin göreviniz. Bunları yaptırmak takip etmek aksi durumda cezalandırılmasını sağlamak da BTK olarak bizim görevimiz. Size kendi sorumluluklarınızı yerine getirmenizde yardımcı olmak için yönetmeliklere uygun olmayan siteleri bulmanızda tüyo olabilecek bişeyler sunacağız. Bunlar genellikle sitelerinde şu metinlerin yer aldığı siteler: ek 1A.

  bu ekte size sunulan kelimeleri barındıran her site yönetmeliklere aykırı değil elbet, fakat aykırı olan sitelerde bu kelimeler ağırlıklı olarak var.

  bu biraz şöyle örneklendirilebilir: malum suçluların birer sicil kaydı bulunuyor, bir suç işlendiğinde bu demek değildir ki illa bunu daha önce suç işlemiş biri yapsın! Ama daha önce benzer suçlardan ceza almış bireylerin benzer suçları tekrar işlemesi daha önce hiç suç işlememiş birinin bu suçu işlemesinden daha kuvvetle muhtemel. Bu sebeple suçluların bulunması için daha önce benzerlerini yapanların sicillerinden ve aynı suçu işlemişlerin davranışlarından yola çıkılarak bir genelleme hazırlamak mümkündür. Ve bunlar suçluyu bulmakta mutlaka kullanılır.

  sonuç olarak servis sağlayıcılara verilmek istenen mesaj: bu size tüyo verdiğimiz kelimeleri alın, tüm barındırdığınız siteleri bu kelimelerle tarayın, aralarından yönetmeliğe aykırı olmayanları ayıklayın, bulduğunuz kirli içeriği barındıran sitelere hizmet vermeyi durdurun. İster bizim verdiğimiz tüyoyu değerlendirin isterseniz siz başka metodlar geliştirerek görevinizi yapın. Seçim sizin. fakat hem bizim size işinizi yapmanız için yardımcı olmak için gönderdiğimiz bu tüyoları yok sayar hem de kendiniz başka bir metodla bu görevinizi yapmaz, söz konusu kanun ve yönetmeliklere aykırı içerik yayınlayan sitelere hizmet vermeye devam edip diğer bi deyişle kanunsuzluklara yardım ve yataklık etmeye devam ederseniz bunun sonucunda cezai yaptırımlarla da karşılaşmanızın mümkün olduğunu da unutmayın.

  Bizden söylemesi, yine siz bilirsiniz!

  Bir bilgisayar mühendisi için de gayet net açık ve malesef tayfun acarer’in son beyanını desteklemeye daha yakın bi basın açıklaması. Her halukarda böylesine kritik görevdeki bir kurumun mesajının açıklamaya ihtiyaç duyuyor oluşu dahi büyük elem verici!

  • Bence çok detayla derine inmişsiniz. Adam bunları kaldır yoksa seni döverim diyor, büyük harflerle ceza veririm diyor. Bunun mühendis anlayışı vesairi yok. İkinci bir bakış açısı yok. Yolda giderken 100 kilometrenin üstüne çıkmamalısın tabelası bir uyarıdır. Yolda giderken 100 kilometrenin üstüne çıkarsan sana CEZA veririm demek tehdittir. Bunun açıklanma ya da savunma ihtiyacı yoktur.
   (Musa beyi tenzih ederek söylüyorum) Bu alanda bana küfür gönderen devletin gücünün köpeği olmuş, yavşak debillerin gerçekten bırakın bu yazıyı anlamak, küfür edebilmek için bile doğru Türkçe’ye ihtiyacı var.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.